Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Spalletti humbet një tjetër sulmues: emergjencë për Milan-Napoli

Mbërrijnë përditësime mbi lojtarët e dhënë në dyshim për ndeshjen Milan-Napoli të Champions League: për Piolin ka një lajm pozitiv

Të mërkurën në mbrëmje, Milani do të përballet me Napolin në ndeshjen e parë çerekfinale të Champions League. Një ndeshje që sigurisht nuk është e lehtë, sidomos nën dritën e sezonit të jashtëzakonshëm që po luan skuadra e Luciano Spallettit.

Suksesi 4-0 i kuqezinjve në ndeshjen e fundit në kampionat nuk duhet të mashtrojë. Stefano Pioli dhe djemtë e tij sigurisht që janë të vetëdijshëm se mund të fitojnë, por në të njëjtën kohë e dinë se kundërshtarët e tyre nuk do të lejojnë të shtypen siç ndodhi në Diego Armando Maradona Stadium. Sodoqoftë, do të jetë thelbësore të kemi në fushë një paraqitje të ngjashme me atë që pa Djallin të triumfojë në ndeshjen e madhe të Serie A.

Drejt Milan-Napoli: më të fundit për Kalulu, Osimhen, Simeone dhe Raspadori

Milani duhet të rikuperojë Pierre Kalulu për ndeshjen në San Siro. Sot ish Lioni zhvilloi një gjysmë stërvitje në grup dhe gjysmën më vete, duke bërë punë të personalizuara. Me përjashtim të surprizave, do të duhet të rikthehet në listën e të grumbulluarve. Më pas Pioli do të vendosë nëse do ta lançojë menjëherë si titullar apo do ta lërë të nisë nga pankina. Në çdo rast, disponueshmëria e tij është e rëndësishme.

Sa i përket Napolit, Spalletti është paksa i shqetësuar për situatën e tre sulmuesve të tij. Victor Osimhen sot ka punuar veçmas, fillimisht në fushë dhe më pas në palestër. Nigeriani dëshiron të jetë kundër Milanit, por ai do të thirret vetëm nëse nuk ka rrezik për një ridëmtim.

Giovanni Simeone iu nënshtrua terapisë pas dëmtimit muskular që pësoi ndaj Leçes, ndërsa Giacomo Raspadori ka bërë punë individuale. Nesër do të kuptohen më mirë kushtet fizike të tre lojtarëve azurrë.

Formacioni i mundshëm i kuqezinjve

Në pritje të lajmeve për lojtarë në dyshim, formacioni i Piolit për Milan-Napoli duket se tashmë është i bërë. Duhet të jetë njësoj si ai i fitores së arritur në kampionat në Diego Armando Maradona Stadium.

Me Mike Maignan në portë, kuartetin Calabria-Kjaer-Tomori-Theo Hernandez në mbrojtje, Rade Krunic dhe Sandro Tonali në mesfushë me Ismael Bennacer pak më të avancuar. Brahim Diaz dhe Rafael Leao anësorë sulmues, Olivier Giroud sulmuesi i vetëm.

 (4-2-3-1): Maignan; Calabria, Kjaer, Tomori, Theo Hernandez; Krunic, Tonali; Diaz, Saelemaekers, Leao; Giroud.

You might also like