Milanistat, emocionet kuqezi

Skudeto, kalendari i buzëqesh Milanit? Të vërtetat mbi situatën në Serie A

News

Ka folur sot për luftën Skudeto mes Milanit të Stefano Piolit, i pari në Serie A me 80 pikë dhe Interit të Simone Inzaghit, i dyti me 78′, e përditshmja e njohur sportive e Romës, Corriere dello Sport’. Për gazetën romane, deri të dielën e kaluar, nerazurrët mund të ngjiteshin për faktin se kishin një kalendar më të lehtë se rosonerët, për të shpresuar për parakalim.

Ndërsa tani, ajo favorizim duket se është bërë i ndërlikuar. Interi në fakt do të përballet me Cagliarin dhe Sampdorian në dy ndeshjet e fundit të kampionatit, të dyja skuadrat të angazhuara në luftën për të shpëtuar nga rënia prej kategorie. Ndërkohë që Milani nga ana tjetër, pas pengesës Atalanta, në kërkim të një vendi në Europa League, do të ketë Sassuolon në transfertë.

Një skuadër që, sipas ‘CorSport’, të paktën në letër nuk do të kishte asgjë më shumë për të kërkuar nga kampionati. Kjo është arsyeja pse, sipas kolegëve tanë të gazetës romane, Djalli, të paktën në 90 minutat e fundit të sezonit, do të kishte një avantazh nga kalendari në krahasim me Biscionen.

Ndërsa Interi, për të shpresuar për Skudeton, duhet të shpresojë që Atalanta ta bllokojë Milanin në ‘San Siro’. Për më tepër, ‘Dea’ fluturon larg këtë sezon (12 fitore në 18 ndeshje). Por nerazurrët sidoqoftë do të luajnë në ‘Unipol Domus’ në Cagliari kundër një skuadre të dëshpëruar, e cila do të tentojë të rrëmbejë pikë duke luajtur deri në vdekje edhe për të tërhequr në humnerë Spezian dhe Sampdorian.

Sampdoria që më pas do të luajë në Milano kundër Interit në fund. Ndërsa Milani, përkundrazi, për ‘CorSport’ ndaj Atalantës dhe Sassuolos do të duhet të jetë i përqendruar, i vëmendshëm dhe prerës. Siç ishte, faktikisht edhe në ndeshjet e fundit. Ndaj neroverdëve, megjithatë, ai ka paguar tashmë në ndeshjen e parë, duke humbur 1-3 në shtëpi. Shpresa e Interit? Është se Milani, i ardhur nga 5 fitore radhazi në ‘Mapei Stadium’, do të kthehet për të humbur ashtu siç bëri në rastin e 0-2 në mars 2016.


Të gjitha imazhet dhe videot janë të mbrojtura nga e drejta e autorit për pronarët e tyre përkatës

Ju mund të pëlqeni edhe