Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Skandali në Bolonjë, kushtëzohet rruga për në Champions. Përtej Napolit…

Milanit i mungojnë edhe 2 pikë të tjera. Numërim i qartë, i padiskutueshëm, i pakundërshtueshëm. Në Bolonjë ishim dëshmitarë të një arbitri skandaloz: nga Massa në fushë te Di Bello në Var. Që në fillim të ndeshjes me golin e Bolonjës ka një faull ndaj Ballo-Tourè: Aebischer e godet me krah, goli duhej të anullohej. Pastaj episodi i penalltisë së munguar të Rebiç: një step on foot i Soumaoros që arbitri edhe mund të mos e shohë, por që Var nuk mund ta injorojë dhe ta gjykojë si të rregullt. Në finale lojtari i Bolonjës e kap topin me krah: gjerë, shumë gjerë. Edhe këtu mungon një penallti. Milanit, e ritheksojmë, i mungojnë 2 pikë, pa nëse dhe por. Është e qartë se Thiago Motta nuk është i lumtur ta pranojë publikisht, por deklaratat e tij janë të turpshme.

Kujtojmë se edhe ndaj Empolit ka pasur një faull penallti të Fazzinit mbi Theon: në periudhën e fundit Milani është goxha i pafat përsa i përket arbitrimit. Gara për një kualifikim në Championsin e rradhës tani po bëhet mjaft e ndërlikuar, edhe për të metat e tij, ta kemi të qartë, por kohët e fundit faktori bilbil është dëshmuar so vendimtar. Në fushë, rezervat, përgjithësisht nuk janë shpërfytyruar. Zgjedhja e Piolit nuk ishte e gabuar, mëkat është që edhe një herë disa përkthyes kanë rezultuar jo në nivel. Përpjekja e rradhës e Origit dhe De Ketelaere përsëri dështoi: për fat të keq duken si dy trupa të huaj. Të dyja shihen gjithmonë shumë pak: të çorientuar, gjithmonë të huaj. Nuk ka asgjë tjetër për të shtuar. Ndërsa Rebiç më në fund jep shenja rizgjimi. Nota meritore për Pobegën: lojtari i ndeshjes, një nga mesfushorët me golin në këmbë, një burim që do të shfrytëzohet në finalen e këtij sezoni, si edhe vitin e ardhshëm.

Tani gjithçka për ndeshjen e madhe të së martës në Maradona Stadium. Ndeshja nga brenda apo nga jashtë. Një gjysmëfinale e mundshme kundër Interit, apo fundi i ëndrrës. 1-0 në ndeshjen e parë përbën një avantazh të vogël, por për ndeshjen e ardhshme gjithçka është e hapur, ka keqardhje që nuk u bë e mundur të përfitohej nga epërsia numerike në San Siro dhe nuk u gjet goli i dytë. Ka zemërim. në fushatën e turpshme mediatike të organizuar nga kundërshtarët, sikur humbjen e tyre ta kishte vendosur arbitri. Përkundrazi, po të analizojmë episodet dhe thjesht e kalojmë si të dyshimtë kontaktin Lobotka-Saelemaekers në finale, është e bujshme pesha specifike e penalltisë së humbur për pengimin e Kruniç në rastin e traversës së Kjaer. Megjithatë qajnë ata, duke demonstruar një provincializëm të jashtëzakonshëm mbi faktin që nuk dinë të humbasin.

You might also like