Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Shorti i UEFA Champions League, kur do të ndodhë dhe çfarë të presim

Nesër, e premte 17 mars, ora 12:00 në Nyon (Zvicër) hidhet shorti i çerekfinaleve të Champions League 2022-2023.

Për herë të parë, nga sezoni 2005-2006, në vazo do të jenë tre skuadra italiane. Bëhet fjalë për Milanin, i cili eliminoi Tottenhamin në raundin e dytë (1-0 dhe 0-0), Interi, i cili eliminoi Porton (1-0 dhe 0-0) dhe Napoli, që mbizotëroi ndaj Eintracht Frankfurt (2-0 dhe 3-).

Shorti i çerekfinaleve të Champions League: cilat skuadra marrin pjesë

Milani, Interi dhe Napoli, pra, në mesin e tetë skuadrave më të mira në Evropë. Pesë të tjerat janë, sipas rendit të rreptë alfabetik, Bayern Munich, Benfica, Chelsea, Manchester City dhe Real Madrid.

Si funksionon shorti i çerekfinaleve të UEFA Champions League

Shorti i çerekfinaleve të Champions League është i hapur. Nga kjo fazë e kompeticionit, në fakt nuk ka koka serie. E madje edhe ekipe nga e njëjta federatë mund të shortohen kundër. E mundur pra prania e derbit. Përveç kësaj, skuadrat që mund edhe të jenë takuar më parë në fazën e grupeve e tani mund të luajnë kundër njëra-tjetrës.

Në të njëjtën kohë me shortin e çerekfinaleve do të përcaktohet edhe tabela e plotë për Champions League 2022-2023. Do të vendosen pra edhe çiftet për gjysmëfinalet e mëpasshme dhe do të shortohet skuadra që do të luajë “në shtëpi”, pro forma, finalen e planifikuar në stadiumin ‘Olympic Atatürk’ në Stamboll (Turqi).

Datat e çerekfinaleve, gjysmëfinaleve dhe finales

Çerekfinalet e UEFA Champions League do të luhen të martën më 11 dhe të mërkurën 12 prill (ndeshja e parë) dhe të martën më 18 dhe të mërkurën më 19 prill (ndeshja e dytë). Gjysmëfinalet janë planifikuar për të martën 9 dhe të mërkurën 10 maj (ndeshja e parë) dhe e martë 16 dhe e mërkurë 17 maj (ndeshja e kthimit). Finalja e turneut është caktuar për të shtunën më 10 qershor në Stamboll (Turqi) në orën 21:00.

You might also like