Milanistat, emocionet kuqezi

Plasin ‘dhuratat’ Skudeto. Është rradha e Chelsea: çfarë shansi nga Premier League!

251
News

Merkato Milan është gati të dhurojë emocione të mëdha dhe goditje të bujshme. Ndoshta asnjëherë aq sa ato që tifozët rosoner kanë përjetuar në këtë sezon fantastik që kulmoi me fitoren e skudetos së nëntëmbëdhjetë, por që sidoqoftë, do të jetë një seancë verore ku rosonerët, për shumë arsye, do të duhet të bëjnë diçka të rëndësishme.

E dinë të gjithë brenda klubit. E di RedBird, që po përgatitet të bëhet pronari i ri i klubit, e di edhe Elliott, që do të qëndrojë me një kuotë aksionesh në minorancë. E dinë mirë Maldini dhe Massara, dy njerëzit kyç të këtij klubi që do të qëndrojnë në timonin drejtues edhe vitin e ardhshëm. Për të qenë mundur të konkurrojmë në nivele të larta në Champions League dhe të mbetemi konkurrues edhe në Serie A, duhet të bëjmë diçka jo banale. Në realitet, rosonerët po e bëjnë tashmë me negociatat e ndryshme të nisura muaj më parë dhe që mund të përfundojnë së shpejti.

Për momentin është (pothuajse) e sigurt goditja Divock Origi. Sulmuesi i Liverpoolit do të mbërrijë me parametra zero pas finales së Champions League të cilën do ta luajë me Reds kundër Real Madridit. Por mund të mos jetë goditja e vetme në sulm, shumë do të varet edhe nga ajo që Zlatan Ibrahimovic do të vendosë për të ardhmen e tij. Megjithatë, mund të bëhen blerje në mesfushën sulmuese, por fillimisht edhe në këtë situatë duhen vlerësuar disa largime: çfarë do të bëhet me Messias, Brahim Diaz dhe Saelemaekers? Dhe pastaj është mbrojtja me Botman dhe mesfusha me Renato Sanches, afera pozitive, por ende jo përfundimisht të mbullura. Duhen edhe disa detaje.

Është e qartë se duhen edhe top player të afirmuar, jo vetëm të rinj premtues. Është ky lajtmotivi i kompanisë që dëshiron të vazhdojë këtë projekt fitues. Sipas asaj që raportohet nga Fabrizio Romano, gazetar i afirmuar sportiv i specializuar në merkato, Chelsea do të ishte i hapur për shitjen e Hakim Ziyech. Ish Ajax nuk po gjen shumë hapësirë ​​me blues që mund t’i lejojnë të largohet për të luajtur me më shumë vijimësi.

Me siguri nuk do të shitet, por Milani ka shfaqur vazhdimisht interes për të. Nuk ka pasur kurrë një ofertë konkrete deri më tani, por nuk përjashtojmë që të arrijë së shpejti nëse ekzistojnë kushtet si për ta marrë dhe q anësori i djathtë të mbërrijë te rosonerët. Do të ishte një goditje me cilësi absolute për repartin sulmues të Stefano Piolit, një armë shtesë për një sezon, tjetrin, në të cilin Milani dëshiron ende të jetë protagonist.


Të gjitha imazhet dhe videot janë të mbrojtura nga e drejta e autorit për pronarët e tyre përkatës

Ju mund të pëlqeni edhe