Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Për Milanin po vjen më e vështira: vjen paralajmërimi i dhjetëshit për Piolin

Po përjeton një moment shumë paradoksal Milani. Skuadra kampione e Italisë para ndërkprerjes së kampionatit, pati marrë rezultate nga më të ndryshmet, me ulje-ngritje mjaft të bujshme.

Shumë mirë në Champions League, duke qenë se djemtë e Stefano Piolit mundën me meritë Tottenhamin e Antonio Contes në duelin e të tetave të Finales. Ndërkohë shumë keq në kampionat, duke qenë se para fundit të marsit Milani kishte marrë vetëm 1 pikë në tre ndeshje.

Megjithatë, muaji i ri i prillit u hap me një fitore zhurmuese, që do t’i japë besim dhe vetëdije Leaos me shokë. 4-0 në shtëpinë e tyre ndaj Napoli kryesues, rezultat që rilançon edhe një herë motivet dhe ambiciet e Milanit në kompeticionet e tjera.

Ish Saviçeviç paralajmëron Milanin përsa i përket Champions League

Mundja e Napolit në një mënyrë kaq të qartë, të merituar dhe mahnitëse në Maradona nuk mund të mos sjellë një injeksion besimi te djemtë e Piolit. Shumë tani mendojnë se Milani tani mund të ketë dorezën e sipërme thikës në prag të ndeshjes së dyfishtë të Champions League kundër azurrëve.

Por grackat në fakt ka të ngjarë të jenë edhe më të mëdha. Të paktën sipas mendimit të një numri të madh 10 të së kaluarës, pikërisht Dejan Saviçeviç. Ish ylli i Milanit në vitet ’90 ka folur se si do të jetë ndeshja evropiane mes kuqezinjve dhe napolitanëve.

Ish ylli, tashmë president i Federatës së Futbollit të Malit të Zi, ka folur për kolegët e Gazzetta dello Sport mbi duelin e ardhshëm, duke e paralajmëruar Milanin. Sipas mendimit të tij “tani do të jetë më e ndërlikuar për kuqezinjtë, ishte më mirë të qëndronin më të mbuluar. Unë e di se çfarë po ndodh gjatë këtyre orëve. Napoli tani ka më shumë motivim, është më i karikuar se më parë”.

Një paradoks i vërtetë ai i shqiptuar nga Saviçeviç, i cili kujton moton e mësuesit të tij Vujadin Boskov: “Kishte të drejtë kur thoshte se ishte më mirë të fitosh 5 ndeshje 1-0 sesa të fitosh vetëm një 5-0. Një 1-0 për Milanin do të kishte qenë perfekt”.

Gjithsesi, Savicevic vazhdon t’i besojë Milanit, duke pasur parasysh nervin e rizbuluar: “Milani ka treguar qartë se mund ta mposhtë Napolin. Ka gjithçka për ta bërë. Pastaj në Champions League nuk ka kurrë siguri. Napoli për mua është një ekip i madh, por jo shumë i madh. Pra, ai mund të mposhtet nga Milani, të paktën shpresoj sepse do të bëj tifo për ta”.

You might also like