Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Pas Napolit dhe para Napolit është një tjetër finale. Pioli tjetërson Milanin

Empoli pas 0-4 në “Maradona Stadium” ndaj Napolit në kampionat dhe Empoli para Napolit në San Siro në ndeshjen e parë çerekfinale të Champions League. Milani e ka shumë të qartë detyrën e tij: duhet të mendosh ndeshje pas ndeshjeje, duke futur në fushë, në çdo ndeshje pavarësisht prestigjit dhe vlerës së kundërshtarëve, të njëjtat karta cilësore dhe karakteriale të vendosura në tavolinë nën hijen e Vezuvit.

E para e 10 finaleve

Për të na e rikujtuar këtë në konferencën për shtyp në prag të kësaj mendon vetë Stefano Pioli: “Ndeshjet fitohen së pari me qëndrime, vendosmëri e më pas me cilësi. Duhet të jemi të përulur: kemi arritur një fitore të rëndësishme në Napoli, por duhet të na shërbejë për të luajtur në atë nivel gjithmonë. Duhet të përballemi me 10 ndeshjet që mbeten njësoj sikur të ishin brenda apo jashtë”. Ideja pra është e qartë: të luhet çdo ndeshje këtyre të mbetura sikur të ishte një finale, edhe pse Milani ka detyrimin të kualifikohet në Champions League e ardhshme dhe nuk mund të lejojë të humbasë më pikë me skuadrat e vogla në shtëpi, duke nënvlerësuar kundërshtarin sidomos me qëndrimin mendor.

Formacioni i mundshëm

Për ta bërë, Pioli do të konfirmojë 4-2-3-1 e Napolit me një formacion të ndryshëm – sidomos në sulm – nga ai që zbriti në fushë në “Maradona Stadium” dhe shumë ndryshe nga ai që me shumë gjasa do të shihet në San Siro, në Champions League: përpara Maignan, do të jenë Kalabria në të djathtë dhe Theo Hernandez në të majtë me Tomorin të konfirmuar në qendër përkrah Thiaw, i cili do t’i mundësojë Kjaer të marrë frymë. Tonali dhe Pobega si mesfushorë, me Bennacer një mesfushor sulmues fals pas Origi (Giroud pak pushim) dhe Rebiç (Leao pak pushim) në të majtë dhe Saelemaekers në të djathtë, në avantazh ndaj Brahim Diaz (në pankinë si masë paraprake) dhe De Ketelaere. Messias është rikuperuar, out Kalulu dhe Ibrahimovic.

You might also like