Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Nga pulpa e Giroud te nokauti i rradhës i Ibrës, duke kaluar nëpër zhgënjimet e Origi dhe Rebiçi: Sulmi i Milanit nuk mund të jetë vetëm Leao

Humori në Casa Milan pas kualifikimit në Champions League dhe fitores ndaj Leçes është padyshim i shkëlqyer. Kopertina e kësaj jave të fundit ka qenë edhe një herë Rafael Leao, i cili po e tërheq zvarrë Milanin së bashku me shpërthime, lojëra dhe gola. Megjithatë, ka diçka që nuk e lë Stefano Piolin të flejë i qetë, që do të thotë pikërisht situata e sulmit rosoner e cila për momentin peshon pothuajse e gjitha ekskluzivisht mbi supet e portugezit.

TJETËR KO

Olivier Giroud ka disa probleme për të zgjidhur, aq sa nuk është grumbulluar as për ndeshjen kundër Leçes. Nuk duhet të jetë diçka serioze, por në këtë moment vendimtar të sezonit, Milani duhet të rikuperojë sulmuesin dhe liderin sa më shpejt të jetë e mundur. Edhe sepse qendërsulmuesit e tjerë, për arsye të ndryshme, nuk munden ose nuk po japin kontributin e shpresuar: Zlatan Ibrahimovic, për shembull, nuk pati kohë as të rikthehej në skuadër kur menjëherë u lëndua teksa po bënte nxemjen përpara se të hynte në fushë kundër puliezëve.

ZHGËNJIME

Janë pastaj edhe Ante Rebiç dhe Divock Origi që edhe kundër Leçes nuk bindën, madje zhgënjyen goxha: në veçanti, pritshmëritë ishin të mëdha për kroatin që luajti titullar dhe qëndroi në fushë gjatë gjithë ndeshjes por u pa shumë pak dhe ka dhe gaboi thuajse në gjithçka. Belgu hyri në fushë në pjesën e dytë me rezultatin 2-0, provoi disa ide, por pa lënë gjurmë. Periudha e tij Jo, për fat të keq, vazhdon, ashtu si dhe ajo e Rebiç. Dhe në një finale sezoni si ai që i pret kuqezinjtë, sigurisht që nuk është një lajm i mirë për Piolin.

You might also like