Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Nga penalltitë në Rio Ave te gjysmëfinalja e Champions League, në vetëm dy vjet e gjysmë: projekti Milan funksionon shkëlqyeshëm

Më 1 tetor 2020, Milani luante në Rio Ave dhe, pas një serie të pafundta penalltish, u kualifikua në fazën e grupeve të Europa League. Dje, pas vetëm dy vjet e gjysmë (929 ditë për të qenë të saktë), kuqezinjtë fituan kalimin për gjysmëfinalet e Champions League. Një objektiv i madh që djalli nuk e arrinte prek 16 vjetësh dhe që dëshmon edhe më shumë se sa funksionon projekti që klubi i rrugës Aldo Rossit nisi katër vite më parë me Elliott dhe po vazhdon tani me RedBird.

MERITUAT E PRONËSISË – Nëse një projekt është i suksesshëm, merita i takon para së gjithash pronarëve, madje më mirë të themi pronarëve që kanë qenë vitet e fundit: Elliott e shpëtoi klubin nga humnera pas menaxhimit të dështuar të Yonghong Li. Ringjalli llogaritë në rikthehen dhe, nëpërmjet investimeve të synuara, ka formuar një skuadër të re dhe të talentuar. Më pak se një vit më parë, ndodhi transferimi i pronësisë te RedBird, një tjetër fond amerikan, i cili ka vendosur të vazhdojë rrugën e ndjekur nga familja Singer.

DREJTUESIT DHE SKUADRA – Pronësia ka vënë në tryezë burimet, ndërkohë që zona sportive me Maldinin dhe Massarën ka bërë shumë blerje të nivelit të lartë (Leao, Tomori, Maignan, Theo Hernadez, Tonali dhe Kalulu, sa për të përmendur disa) dhe ka zgjedhur njeriun e duhur për të drejtuar këtë grup të ri, që do të thotë Stefano Piolin.

Projekti rosoner ka qenë ambicioz që nga dita e parë, por gjërat po shkojnë sigurisht më shpejt nga sa prisnin të gjithë, përfshirë ata që punojnë në klubin e rrugës Aldo Rossi. Kështu, në një kohë të shkurtër Djalli fillimisht u rikthye të marrë pjesë në Champions League, më pas iu rikthye fitimit të Skudetos dhe mbrëmë u rikthye madje edhe midis katër skuadrave më të mira të Evropës. Sa më shumë kohë kalon, aq më shumë projekti i Milanit rezulton i suksesshëm.

You might also like