Milanistat, emocionet kuqezi

Nga Kessie te Ballo-Touré, tango e fundit në San Siro… për 7?

News

Për disa është shkruar (Kessie, Romagnoli …), për të tjerët e ardhmja është ende e paqartë. Në një Milan që luan Skudeton, është një pjesë e skuadrës me valixhe në dorë. Kundër Atalantës do të jetë e fundit në Meazza për shumë prej tyre (ose ndoshta për të gjithë).

Franck Kessie

Sigurisht lamtumira më e rëndë. Fati e do që e fundit për Kessie të jetë pikërisht kundër Atalantës, skuadrës që e mori fëmijë nga Bregu i Fildishtë për ta bërë më pas të madh. Nga ajo Dea kanë mbetur Toloi, Freuler, Hateboer dhe Gasperini. Pak por të mirë. Të dielën, Presidenti do t’i thotë lamtumirë San Siros, nga viti tjetër do të luajë për Barcelonën. Pavarësisht fjalëve të fillimkorrikut – “Do të doja të qëndroja për gjithë jetën” – zgjodhi të largohej. Është gati për dhuratën e tij të fundit: tërheqjen e Milanit kah Skudetos së nëntëmbëdhjetë. Vitin e kaluar, gjithnjë kundër Atalantës ishte vendimtar për kualifikimin në Champions League me dy penallti të shënuara. Fati? Kush e di.

Alessio Romagnoli

Edhe kapiteni do të thotë lamtumirë. Viti i fundit e gjysmë i Romagnolit kaloi pothuajse pa u vënë re. Me ardhjen e Tomorit zbriti ra gjithnjë e më shumë në hierarki, rezervë e parë e anglezit dhe e Kjaer. Me shpërthimin e Kalulu, së fundi, u ul përfundimisht në pankinë. Nuk luan që nga 25 shkurti. Kundër Atalantës nuk do të duhet as të hyjë në fushë. I ardhur më 2015 për 25 milionë, ka bërë 246 ndeshje dhe shënuar 10 gola. Ndër më të famshmit, një nga ato të dhënë vetëm në statistika, si pjesë e një shorti: penalltia e shënuar në Romë kundër Lacios në gjysmëfinalen e Kupës së Italisë. Skuadër për të cilën ai mund të luajë në 2022/23.

Samu Castillejo

Nëse Milani do të fitonte Skudeton, do të duhej të rezervonte një falënderim të vogël edhe për Samu. Faktet: Milan-Verona, 16 tetor, Samu hyn me një mijë në orë, favorizon autogolin e Gunterit dhe jep një asist. Revansh total dhe 3-2 final. Në fund të lojës qan poshtë tribunës. E di që është viti i tij i fundit me kuqezinjtë. Që nga ajo ditë ai ka grumbulluar vetëm 3 paraqitje, e fundit më 19 dhjetor. Nuk e sheh fushën prej muajsh të tërë. Në fund të sezonit do t’i japë lamtumirë San Siros pas 10 golave ​​në 113 ndeshje. I ardhur nga Villarreali më 2018, ka qenë titullar për tre sezone.

Junior Messias

E ardhmja e saj ende është në pikëpyetje. I mbërritur vonë e në gjendje jo fort të mirë fizike, minutat e para i luajti kundër Atalantës në fillim të tetorit për t’u dëmtuar më pas. Dy muaj pushim. Pas kthimit, vendosi ndeshjen kundër Genoas me një dygolësh, shënoi kundër Atletico në Champions League dhe dëmtoi edhe Romën, përpara se të zvanitej paksa. I luhatshëm, me shkëputje, lojëra të shkëlqyera dhe pauza të gjata, e gjeti veten duke luftuar për të mos humbur në një betejë për Skudeton. Për të po bëhen ende vlerësime, por mosha (31 vjeç) dhe kostot nuk janë në anën e tij. Duhen rreth 5 milionë për ta shpaguar nga Crotone. Ndoshta shumë.

Tiemoué Bakayoko

Asnjë dyshim për fatin e tij: në qershor do të rikthehet te Chelsea. Bakayoko, te Milani edhe më 2018-19 me Gattuson, nuk e sheh fushën që nga janari (ndeshja e fundit kundër Spezias). Ka luajtur vetëm 17 herë deri më tani. Në fund të fundit, Milani do ta prishë huazimin dyvjeçar. E tija është një histori e çuditshme: vitin e kaluar ishte shumë i suksesshëm në Napoli, 44 ndeshje dhe 2 gola me Gattuso në pankinë, trajneri që besoi më shumë në të.

Brahim Diaz

Fati më i paqartë nga të gjithë. Diaz është në huazim dy vjeçar. Ka të drejtën e blerjes në 22 milionë me riblerje nga Reali për 27. Pas muajve të parë ‘on fire’, 4 gola dhe 2 asiste nga gushti deri në fillim të tetorit, nuk ka ndikuar më ashtu siç e dikton talenti i tij. Asisti i fundit daton në ndeshjen kundër Salernitanës më 4 dhjetor. Prej atje një mori performancash të luhatshme. Madje ndaj Veronës qëndroi në stol gjatë gjithë ndeshjes. Rezultati: 39 paraqitje, 4 gola dhe po aq asiste. Më keq se vitin e kaluar, kur ishte rezervë e Calhanoglu (shënoi 7 gola). Milani do të duhet të vlerësojë edhe të ardhmen e tij.

Ballo-Touré

Një tjetër dështim. Ballo-Touré nuk ka bindur kurrë si zëvendës Theo, aq sa Pioli ka preferuar Florenzin. I ardhur nga Monaco për 5 milionë, 25 vjeç, më 2022 ka luajtur vetëm 4 minuta kundër Genoas, pastaj stop. Gjithsej 12 ndeshje pa drithërima. Kontrata deri në vitin 2025, do të largohet në verë pa asnjë keqardhje.


Të gjitha imazhet dhe videot janë të mbrojtura nga e drejta e autorit për pronarët e tyre përkatës

Ju mund të pëlqeni edhe