Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Nga Anglia: “Milani mbi Scamacca: shifrat dhe detajet e aferës”

Gianluca Scamacca është rikthyer në shënjestrën rosonere për sezonin e ardhshëm. Milani është në kërkim të një qendërsulmuesi për të tashmen dhe për të ardhmen

Gianluca Scamacca rikthehet sërish në një objektiv të Milanit për sesionin e ardhshëm të merkatos verore. Lajmin e ka zbuluar tabloidi britanik “The Sun”, i cili shpjegon se ka shumë gjasa që në fund të këtij sezoni, sulmuesi italian, klas 1999, të largohet nga West Hami.

‘Hammers’ janë angazhuar në luftën për të shmangur rënien në Championship, por sido që ky vit të përfundojë, duket se ata nuk kanë ndërmend të vënë më bast për Scamaccan. I mbërritur në Angli me shumë pritshmëri dhe i paguar 36 milionë euro të mira (plus 6 bonuse…) në verën e 2022, qendërsulmuesi roman nuk arriti t’i bindë londinezët.

Scamacca deri më tani ka shënuar 8 gola në 27 ndeshje gjithsej të luajtura me West Ham ndërmjet Premier League, Conference League, F.A. Cup dhe Kupën e Legës. Numerikisht një paraqitje më se e mjaftueshme, edhe në raport me totalin e minutave (1342) të shpenzuara në fushë. Pikërisht për shkak se nuk është titullar i rregullt i skuadrës së David Moyes, megjithatë numri 7 mund të rikthehet në Serinë A. Për t’u martuar me Milanin, klubin që e ndjek prej disa kohësh.

Ikën Ibra dhe Origi? Vjen italiani: një huazim i mundur me të drejtë blerjeje

‘The Sun’ ka shpjeguar se si Djalli, duke pasur parasysh lamtumirën e mundshme të Zlatan Ibrahimović dhe largimin e mundshëm të dështimit Divock Origi, po kërkon një përforcim të rëndësishëm në sulm. Scamacca do të ishte profili perfekt për Milanin e Stefano Piolit në merkaton verore.

Me kosto dhe formula operacioni më se tërheqëse! Në fakt, flitet për mundësinë e ardhjes së Scamacca te Milani në formë huazimi me të drejtë blerjeje të fiksuar në 18 milionë euro. Në këto kushte, ngjan një operacion për t’u mbyllur me shpejtësi: e nga ana tjetër, është sidoqoftë ende një qendërsulmues i fortë, në perspektivë, në qarkun e kombëtares italiane.

You might also like