Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Në Milan-Salernitana një herë e parë historike: nuk kishte ndodhur kurrë më parë

Një barazimi 1-1 nuk ishte rezultati që prisnin tifozët pas paraqitjes së shkëlqyer të Milanit në Champions League. Një hap fals i rëndë i bërë djemtë e Stefano Piolit ndaj Salernitanës.

Milani pati shansin për të kapur dhe parakaluar Interin në vendin e dytë në renditjen e Serie A, por në vend të kësaj e gjejnë veten në vend të katërt me -2 dhe me Lazion përpara me 1 pikë. Prapa është Roma me vetëm një pikë larg. Rruga për në Champions League është e hapur, pra, dhe gjithçka mund të ndodhë. Një fitore mbrëmë do të kishte qenë shumë e rëndësishme, por kampionët e Italisë dështuan.

Është thelbësore të reagojmë dhe t’i rikthehemi fitores kundër Udinezes të shtunën. Ajo friuliane nuk do të jetë një ndeshje e lehtë jashtë fushe, por është e ndaluar të pengoheni përsëri. Skuadra fiton prej dy ndeshjesh në kampionat, duke pasur parasysh edhe disfatën në Firence që erdhi para ndeshjes në Londër, ndaj dhe duhet të japë gjithçka për t’iu rikthyer 3 pikëve.

Milan, asnjë vendas në formacionin titullar

Milan-Salernitana ishte gjithashtu edhe një ndeshje në të cilën ka ndodhur diçka e pa parë më parë për rosonerët. Në fakt në formacionin titullar të zgjedhur nga Pioli nuk kishte asnjë lojtar vendas. Kjo nuk i kishte ndodhur kurrë më parë rosonerëve në Serie A.

Në pjesën e dytë më pas hynë Alessandro Florenzi dhe Sandro Tonali, por nga minuta e parë në fushë ishin vetëm lojtarët e huaj. Ish Brescia ishte në balotazh për të luajtur që në fillim, por më pas trajneri vendosi ta linte të merrte frymë pas lodhjes në Champions League duke e lënë në stol.

Certamente Tonali tornerà titolare contro l’Udinese. E per la fascia destra attenzione allo stesso Florenzi e anche a Davide Calabria, visto che Junior Messias è infortunato e che Alexis Saelemaekers non ha convinto contro la Salernitana. Un po’ di Italia dovremmo rivederla a Udine.

Sigurisht që Tonali do të kthehet sërish titullar ndaj Udinezes. Dhe për krahun e djathtë, vëmendje edhe për Florenzin dhe Davide Calabrian, duke qenë se Junior Messias është i dëmtuar dhe se Alexis Saelemaekers nuk ka bindur ndaj Salernitanës

Milan-Salernitana 1-1: tabela e ndeshjes

MILAN (3-4-2-1): Maignan; Kalulu, Thiaw, Tomori; Saelemaekers (Florenzi nga 32′ pd); Bennacer (Tonali nga 41′ pd), Krunic, Theo Hernandez; Brahim Diaz (De Ketelaere nga 18′ pd), Leao (Origi nga 18′ pd); Giroud (Ibrahimoviç nga 18′ pd). Pankina: Tatarusanu, Mirante; Gabbia, Calabria, Kjaer, Ballo-Touré, Adli, Pobega, Vranckx, Rebic. Trajner: Pioli.

SALERNITANA (3-4-2-1): Ochoa; Daniliuc, Gyomber, Pirola (Lovato nga 23′ pd); Mazzocchi (Sambia nga 38′ pd), Bohinen (Crnigoj nga 38′ pd), Coulibaly, Bradaric; Kastanos (Piatek nga 11’ pd), Candreva (Bonazzoli nga 23′ pd), Dia. Pankina: Sepe, Fiorillo, Maggiore, Vilhena, Nicolussi Caviglia, Valencia, Botheim. Trajner: Sousa.

Arbitër: La Penna

Kartona të verdhë: Giroud, Tomori.

Shënues: Giroud (M) 46′ pp; Dia (S) 16′ pd

You might also like