Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Napoli-Milan, Giroud problem me tendinën e Akilit: gati Rebiç

Prag ndeshja e sfidës Napoli-Milan te rosonerët sigurisht që do të kushtëzohet nga kushtet e Olivier Giroud, i cili dje filloi por nuk e përfundoi stërvitjen në Milanello, për shkak të një problemi me tendinën e Akilit në këmbën e majtë, të pësuar në ndeshjen e parë të çerekfinales së Champions League pas një ndërhyrje të ashpër të Kim. Francezi shtrëngoi dhëmbët dhe e mbylli ndeshjen e së mërkurës së kaluar në San Siro, por dhimbja mbeti dhe po mban mbi gjemba Stefano Piolin dhe të gjithë milanistët.

BESIM – Kjo raportohet sot në mëngjes nga La Gazzetta dello Sport e cila zbulon se në Milanello shpresojnë që ky problem të zgjidhet gjatë këtyre orëve dhe ka besim se Giroud mund të jetë rregullisht në fushë nesër në mbrëmje në Napoli. Në një ndeshje kaq të rëndësishme, Milani ka nevojë për të gjithë, veçanërisht për numrin 9 që na ka dhënë maksimumin në ndeshjet vendimtare që kur mbërriti te kuqezinjtë.

REBIÇ, ZGJEDHJA E PARË – Në rast se nuk ia arrin të rikuperohet, janë edhe dy hipoteza të tjera, përkatësisht Ante Rebiç dhe Divock Origi, por nuk ka asnjë balotazh të vërtetë në këtë rast pasi zgjedhja me siguri do të binte mbi kroatin. Ai është opsioni i parë i Piolit në rast forfait nga Giroud: ish lojtari Fiorentina dhe Verona, në fakt, di si të lëvizë në manovrën rosonere, i njeh kundërshtarët, di të kërkojë thellësi dhe në Bolonjë u duk se ishte afër ndaj paraqitjeve të tij të mëparshme, ndërsa Origi vazhdon të zhgënjejë dhe të mos bindë. Në Milanello, megjithatë, ka besim në rikuperimin e Olivier dhe vetë ai do të bëjë gjithçka për të qenë, sepse në një moment si ky, Djalli ka nevojë për qendërsulmuesin e tij titullar.

You might also like