Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Milan, sa pak penallti për rosonerët! Shifrat të godasin, klubi të lëvizë

Barazimi në Bolonjë ka shkaktuar zhgënjim dhe zemërim të madh te Milano. Rezultati negativ nuk ishte fryt vetëm i një paraqitjeje jo të mirë të skuadrës, por (në rradhë të parë) edhe i zgjedhjeve seriozisht të gabuara të arbitrave.

Në aksionin që çoi në epërsi rosoblutë pati një faull ndaj Fodé Ballo-Touré, më pas kuqezinjve iu mohuan dy penallti. Në epokën e VAR-it është e pajustifikueshme të bësh të tilla gabime. Gjyqtari Davide Massa ishte krejt tjetër se i përsosur, por kolegu i tij Marco Di Bello kishte teknologjinë në dispozicion për të korrigjuar vlerësimet e tij të gabuara. Në fakt, as ai nuk ndërhyri duke kushtëzuar negativisht në këtë mënyrë në rezultatin e ndeshjes.

Në pjesën e parë në Bologna-Milan pati një shtypje këmbe të dukshme të Adama Soumaoro ndaj Ante Rebiç në brendi të zonës së rreptësisë. Ndoshta Massa nuk e pa mirë kontaktin, por Di Bello nuk mund të mos e vërente seçse ishte një ndërhyrje krejtësisht e gabuar dhe e denjë për penallti. Një tjetër episod në pjesën e dytë, kur topi përfundoi në krahun e hapur të Jhon Lucumi pas depërtimit të Aster Vranckx në zonë. Edhe në këtë rast arbitri dhe VAR nuk bënë asgjë.

Duke kaluar përtej kësaj ndeshjeje, vlerësimi i përgjithshëm është se Milani nuk është shumë me fat kur bëhet fjalë për penalltitë në këtë Serie A. Në ndeshjen e kaluar të kampionatit ndaj Empolit, Theo Hernandezit iu mohua një penallti pas një ndërhyrjeje të parregullt të Jacopo Fazzini. Edhe në Champions League kundër Napolit nuk u ndëshkuan kontaktet Rrahmani-Kruniç dhe Lobotka-Saelemaekers.

Djalli ka përftuar shumë pak penallti këtë sezon. Përsa i përket Serie A, janë 3. Më pak kanë përfituar vetëm Lecce, Sampdoria, Torino, Udinese (2), Empoli, Salernitana (1) dhe Verona (0). Renditja e penalltive në favor kryesohet nga Roma me 9, e ndjekur nga Atalanta me 8 dhe treshja Napoli-Lazio-Sassuolo në 7. Në renditjen e penalltive kundër, Milan është i pari nga bigët me 5 kundër, Interi dhe Roma me 3, Juventusi, Napoli dhe Atalanta me 2, dhe Lazio 1.

Gazeta e përditshme sportive Tuttosport shpjegon se klubi rosoner po monitoron situatën në lidhje me vendimet arbitrare. Ai është i gatshëm të ndërhyjë në forumet përkatëse për të vënë në dukje çdo episod të ri të diskutueshëm. Sezoni po hyn në fazën e fundit dhe disa gabime mund të kushtojnë shtrenjtë. Në epokën e VAR-it nuk janë aspak të tolerueshme dhe Milani nuk mund të heshtë dhe të vuajë.

You might also like