Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Milan, Pioli: ‘Topi nuk donte të hynte. Nuk ka nevojë për gjenialitet që të mposhtësh Napolin’

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, u shpreh kështu për Sky Sport pas Milan-Empoli: “Nuk është rezultati që donim dhe mund të jemi penduar për pjesën e parë. Ne luajtëm me intensitet dhe presion të madh, duke mos lejuar asgjë dhe duke bërë gjithçka dhe duke bërë gjithçka që duhej të bënim për të fituar në pjesën e dytë, por topi nuk hynte. Unë shoh një ekip të shëndetshëm. Është një rezultat negativ, jo një paraqitje negative.”

I zhgënjyer nga Rebiç dhe Origi?
“Nga sulmuesit priten gola. Mbrojtësit më të lartë duhet të na kishin dhënë pak më shumë gjerësi në pjesën e parë dhe ne duhej të mbushnim më mirë zonën jo vetëm me sulmuesit. Skuadra bëri një ndeshje të mirë, por diçka na mungonte. . “.

Alternativat nuk janë në lartësinë e titullarëve…
“Gjykimi mund të ishte ndryshe nëse Rebiç do të kishte shënuar në pjesën e parë e nëse Origi do të kishte shënuar me pak më shumë fat me thembër… De Ketelaere bën gjithçka që duhet në stërvitje për të më bindur mua; punon aq sa shokët. Pastaj, kisha ndryshuar shumë dhe nuk doja të ekzagjeroja. Ju të gjithë thatë ‘më në fund 3 mesfushorët’ dhe sot… Zgjedhjet bëhen. Charles duhet të jetë gati dhe të stërvitet shumë mirë: është një djalë i pjekur. Pastaj unë bëj zgjedhjet e mia”.

Çfarë ndeshje ishte sot?
“Kishte shumë kohë që nuk luanim me këtë intensitet, kompaktësi dhe dëshirë për të mos lënë kundërshtarët të luajnë. Jam i keqardhur, ne jemi Milani, por për mendimin tim si trajner po rikthehemi në nivelet tona. Mund të bëjmë më mirë. Loja jonë po përmirësohet”.

Si do të luani kundër Napolit?
“Nuk kam bërë asnjë gjenialitet. Nesër në mëngjes do t’i them skuadrës një gjë: në Napoli na duheshin më shumë pikë se ata. Të mërkurën do të kemi një motivim të madh dhe do të luajmë të dyja skuadrat me shumë energji. Pres një Napoli i fortë, një ndeshje krejtësisht ndryshe nga kampionati Ndoshta do ndryshojmë diçka, sepse Napoli ka pozicione që na krijuan dhe mund të na krijojnë probleme. Të luash Champions League këtu në San Siro është fantastike. Napoli është një skuadër e madhe. Pastaj, siç ndodhi me ne, për të shpenzuar shumë në Champions League kemi humbur diçka në kampionat”.

You might also like