Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Milan, nga Leeds te Tottenhami: të gjitha rezultatet kundër skuadrave angleze në mijëvjeçarin e ri

Sot, më 8 mars, Milani do të përballet me Tottenhamin në ndeshjen e kthimit të fazës së të tetave të finales së Champions League. Në mijëvjeçarin e ri, rosonerët janë përballur vazhdimisht me ekipe angleze në kupat evropiane. Ja si ka shkuar

Ndeshja që aktualisht vlen sa një sezon. Kështu mund të përmblidhet esenca e Tottenham-Milan, ndeshja e rikthimit të të tetave të finales së Champions League, ku të dyja skuadrat luajnë atë që ka mbetur, objektivin e madh sezonal që shkon paralelisht me nevojën për të fituar një vend në mes katër më të mirëve në kampionat për ta luajtur sërish vitin e ardhshëm, kompeticionin më të madh evropian të klubeve.

Do të nisë nga ndeshja e parë 1-0 për rosonerët, një rezultat diametralisht i kundërt me atë të precedentit të fundit europian mes Milanit dhe Tottenhamit, të datës 2011, në të cilin Spurs e nisën në epërsi (0-1) falë një goli të Crouch që shënoi në të parën e dy ndeshjeve, e luajtur edhe ajo në San Siro.

Ajo ndeshje e dymbëdhjetë viteve më parë na ofron një asist të perfekt për të kaluar nëpër precedentë të ndryshme të mëparshme evropianë midis Milanit dhe klubeve angleze. Në mijëvjeçarin e ri, rosonerët kanë përballur, mes Champions League dhe Europa League, të gjitha bigët e përtejkanalit, me përjashtim vetëm të Mançester Sitit. Ja si kanë shkuar.

Sfidat me Liverpoolin

Është e detyrueshme të fillohet me ndeshjet kundër Liverpoolit, kundërshtar i dy finaleve të Champions League: ajo e natës tragjike të Stambollit ’05 me revanshin në 3-3 të Redsave dhe më pas fitues me penallti, pasuar nga triumfi në Athinë më 2007 me dygolëshin e paharrueshëm të Inzaghit që u hakmorr, për aq sa mund të thuhet, ndaj një zhgënjimi të pashlyeshëm në historinë rosonere.

Nga 2007, Liverpool dhe Milan janë takuar sërish në Champions League në fazën e grupeve të edicionit të kaluar. Në Anfield Road, Milani u rikthye për të luajtur një ndeshje Champions League pas një mungese shtatëvjeçare, duke e humbur atë 3-2. Në ndeshjen e dytë, një gol nga Origi sanksionoi fitoren 1-2 të Redsave dhe vendin e katërt me pasojë eliminimin e rosonerëve në grupin ku përfshiheshin edhe Porto e Atletico Madridit.

Kundër Manchester United

Milani arriti në finalet e Champions League më 2005 dhe 2007, duke mposhtur Manchester United në fazat e eliminimit direkt në të dy edicionet.

Më 2005, dy gola të Crespos i mundësuar rosonerëve të mposhtin Red Devils, ngushtësisht të tetat e finales, si në Old Trafford ashtu dhe në San Siro.

Dy vjet më pas, Kakà është i pandalshëm në përballjen e dyfishtë në gjysmëfinale. I paharrueshëm goli i shënuar nga braziliani në 3-2 e Old Trafford me një goditje me kokë që bëri të përplaseshin me njëri-tjetrin Heinze dhe Evra. Në kthim, Ricky, Seedorf dhe Gilardino shënuan tre golat për atë 3-0 që mahniti Cristiano Ronaldon me shokë, të tronditur në një mbrëmje plot shi në San Siro.

United do të kompensohet (pjesërisht) me ato eliminime duke mposhtur Milanin në raundin e të tetave të finales së Champions League 2009-10 me Wayne Rooney protagonist në të dyja ndeshjet. Vlen të kujtohen, në ndeshjen e kthimit, ovacionet e tifozëve të Mançesterit për David Beckham pas 4-0 që sanksionoi kalimin në çerekfinale të djemve të Fergusonit.

Milan do të rikthehet në Old Trafford në mars 2021 për ndeshjen e parë të të tetave finaleve të Europa League. Rosonerët bëjnë një lojë të shkëlqyer dhe barazojnë në fund të ndeshjes nëpërmjet një goditjeje me kokë të Kjaer për të 1-1 final. Një javë më vonë, goli i Pogba i dha Red Devils një barazim 0-1 në San Siro dhe kualifikimin. Ai Manchester do të shkojë deri në finalen e EL, duke e humbur me penallti nga Villarreal.

Precedentët me Arsenalin

Arsenali është një tjetër nga bigët e futbollit anglez që është përballur me Milanin në Champions dhe Europa League. Në shkurt 2008, Gunners i dhanë fund ciklit të Ancelottit duke eliminuar rosonerët, kampionët në fuqi të Evropës, në të tetat e finales. Pas 0-0 në Emirates, Fabregas dhe Adebayor e ngrinë San Siron në minutat e fundit të ndeshjes së kthimit.

Katër vjet më pas, më 2012, Milan i Allegrit zhvilloi ndeshjen e tij më të mirë evropiane duke arritur një fitore të madhe 4-0 kundër Arsenalit në ndeshjen e parë të të tetave të finales. Dy javë më vonë, rosonerët rrezikuan një revansh të bujshëm të Topçinjve që u ndaluan në 3-0.

Milani dhe Arsenali do të takohen sërish në fazën e të tetave të finales së Europa League 2017-18. San Siro është plotësisht i shitur për ndeshjen e parë, e para kundër një top klubi evropian pas vitesh mungese në kupat e Evropës. Kundër një Milan në rikuperim, me Gattuson që zëvendëson në stol Montelën gjatë sezonit, Arsenali fitoi 0-2 me golat e Ramsey dhe Mkhitaryan. Në kthim, një gol i Calhanoglu aludon për një revansh të mundshëm. Por do të përfundojë 3-1 për londinezët.

Gafa e Didës kundër Leeds

Milani i Zaccheroni prezantohet për të dytin vit rradhazi në Champions League në sezonin 2000-01. Shorti është shumë i vështirë për rosonerët që bien në grup me Barcelonën, Leeds dhe Besiktas.

A inizio millennio, il Leeds è una delle big della Premier League. All’andata a Elland Road, il Milan gioca una grande partita e viene punito nel finale da un errore madornale di Dida che favorisce il gol della vittoria dei padroni di casa, segnato da Bowyer. L’1-1 del ritorno qualificherà sia il Milan che il Leeds alla seconda fase a gironi con il Barcellona eliminato.

Në fillim të mijëvjeçarit, Leeds është një nga emrat e mëdhenj në Premier League. Në ndeshjen e parë në Elland Road, Milani luajti një ndeshje të madhe dhe u ndëshkua në finale nga një gabim i madh të Dida, i cili favorizoi golin e fitores së vendasve, të shënuar nga Bowyer. Barazimi 1-1 në ndeshjen e dytë do të kualifikojë Milanin dhe Leedsin në fazën e dytë të grupeve me eliminimin e Barcelonës.

Pas atij gabimi, Dida do të huazohet te Corinthians. Do të rikthehet tek Milani në sezonin 2002-03, duke arritur ato fitore që të gjithë i njohim.

Ja pra kalendari i Milan kundër anglezëve, të gjitha rezultatet:

Champions League 2000-01  (faza e grupeve)

Leeds-Milan 1-0

Milan-Leeds 1-1

Champions League 2004-05 

Manchester-Milan 0-1

Milan-Manchester United 1-0  (të tetat e finales)

Milan-Liverpool 3-3 (finale)

Champions League 2006-07

Manchester-Milan 3-2

Milan-Manchester 3-0 (gjysëmfinale)

Milan-Liverpool 2-1 (finale)

Champions League 2007-08 (të tetat e finales)

Arsenal-Milan 0-0

Milan-Arsenal 0-2

Champions League 2009-10 (të tetat e finales)

Milan-Manchester United 2-3

Manchester United – Milan 4-0

Champions League 2010-11 (të tetat e finales)

Milan-Tottenham 0-1

Tottenham-Milan 0-0

Champions League 2011-12 (të tetat e finales)

Milan-Arsenal 4-0

Arsenal-Milan 3-0

Europa League 2017-18 (të tetat e finales)

Milan-Arsenal 0-2

Arsenal-Milan 3-1

Europa League 2020-21 (të tetat e finales)

Manchester United-Milan 1-1

Milan-Manchester United 0-1

Champions League 2021-22 (faza e grupeve)

Liverpool-Milan 3-2

Milan-Liverpool 1-2

Champions League 2022-23 (faza e grupeve)

Chelsea-Milan 3-0

Milan-Chelsea 0-2

You might also like