Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Milan-Napoli, formacionet e mundshme të Pioli dhe Spalletti

Sky Sport na ofron më të fundit mbi formacionet e përplasjes së Champions League mes Milanit dhe Napolit. Pioli dhe Spalletti kanë pak dyshime

Adrenalina është në qiell për një sfidë që tashmë është e afërt. Pas pak orësh, në fakt do të luhet ndeshja e shumëpritur europiane e madhe mes Milanit dhe Napolit, e vlefshme për çerekfinalen e Champions League. Do të jetë San Siro që do formësojë kornizën e për ngjarjen e madhe, me mijëra e mijëra tifozë kuqezi të gatshëm për ta shtyrë skuadrën e tyre. Nga ana tjetër, Milani ka absolutisht nevojë për tifozët e tij, duke qenë se ende nuk mungojnë vështirësitë në kampionat.

Djalli në fakt vjen në këtë takim pas barazimit zhgënjyes kundër Empolit. Një tjetër pengesë që duhet të ishte shmangur. Kështu edhe Roma pati mundësinë t’i kapërcejë kuqezinjtë dhe të kalojë në vendin e tretë. Milani është vetëm i katërti, me kushërinjtë nerazurrë nëpër këmbë. Nuk mjaftoi fitorja e madhe 4-0 e kuqezinjve në Maradona Stadium kundër Napolit për të shmangur përfundimisht ankthet dhe frikën. Do të duhet për të bërë më shumë. Ndërkohë, e gjithë vëmendja është përqendruar te sfida e dyfishtë me azurrët e Spalletit, një ndeshje me një shije krejt tjetër.

Milani dhe Napoli nuk duan ta humbasin mundësinë e madhe për të avancuar në Champions League, për t’u vendosur mes katër më të fortëve të Kontinentit të Vjetër dhe për të fituar gjysmëfinalen. Pioli dhe Spalletti po hartojnë strategjitë më të mira për të sjellë në shtëpi rezultatin e parë, atë që do të dalë nga ndeshja në San Siro. Sky Sport më të fundit nga formacionet.

Milan-Napoli në Champions League: formacionet e mundshme

Kanë qenë dëmtimet fjala e mbajtur në gojën e të gjithëve në casa Milan dhe Napol gjatë orëve të fundit. Sidomos napolitanët, të cilët do të duhet të bëjnë pa dy lojtarë themelorë si Osimhen dhe Simeone. Dy mungesa vërtetë të mëdha për Spallettin, meqenëse dy sulmuesit, ai argjentinas dhe nigerian nuk arritën të rikuperoheshin para ndeshjes së parë të çerekfinales në San Siro. Prandaj Napoli është gati të hedhë në sulm Raspadorin, e rikuperuar ndër të tjera në ekstrem kohor, duke qenë se edhe ai vinte nga disa probleme fizike.

Ndëkaq, sipas Sky Sport, në të djathtë të sulmit të Spallettit nuk do të jetë Politano, por Lozano. Për pjesën tjetër, pak ndryshime. Situata te Milan është ndryshe. Stefano Pioli është gati të rikonfirmojë plotësisht njëmbëdhjetëshin që doli në fushë në ndeshjen e kampionatit kundër Napolit. Kështu pra, sërish 4-2-3-1, me Kjaer përkrah Tomorit në qendër të mbrojtjes. Asgjë për të bërë për Kalulu, i cili nuk e ka hequr lënë plotësisht mënjanë problemin në këmbën e tij të djathtë. Me shumë mundësi do të rikthehet në ndeshjen e kthimit.

Bennacer dhe Tonali do të mbështeten nga mesfushori sulmues i shtuar Krunic, dhe Brahim Diaz në të djathtë.

Më poshtë, formacionet e mundshme Milan-Napoli:

Formacioni i mundshëm Milan (4-2-3-1): Maignan; Kalabria, Kjaer, Tomori, Theo Hernandez; Kruniç, Tonali; Brahim Diaz, Bennacer, Leao; Giroud.

Formacioni i mundshëm Napoli (4-3-3): Meret; Di Lorenzo, Rrahmani, Kim, Oliveira; Anguissa, Lobotka, Zielinski; Lozano, Raspadori, Kvaratskhelia.

You might also like