Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Milan, Maignan ndër më të mirët në botë. Dhe ajo mesatarja e penalltive…

Kanë filluar kualifikueset për Euro 2024 dhe gjatë këtyre ditëve disa lojtarë të Milanit ishin protagonistë. Në ndeshjen mes Francës dhe Holandës, për shembull, trajneri i gjelave, Didier Deschamps, lansoi nga minuta e parë Theo Hernandez dhe Mike Maignan. Dhe ky i fundit, pak minuta nga fishkëllima e fundit, i priti një penallti Memphis Depay, duke siguruar një clean sheet, ndonëse rezultati ishte i sigurt në 4-0.

Vetë portieri i Djallit ka dashur të shprehë gjithë lumturinë e tij në këtë aspekt, siç raportohet nga mikrofonët e Sky Sport në fund të ndeshjes: “Është instinkti, në planin psikologjik duhet të zë sa më shumë hapësirë në portë. Ekipi punoi mirë dhe unë desha të jepja kontributin tim dhe ta mbyll me një clean sheet”.

Milan, statistikat e penalltive të pritura nga Mike Maignan

Tashmë pa pikë dyshimi, portieri i Milanit dhe i Les Bleus është një nga më të fortët jo vetëm në Serie A, por edhe mbi të gjitha në shkallë ndërkombëtare. Dhe në këtë drejtim foli edhe një farë Kylian Mbappé pas suksesit kundër Holandës. Pikërisht duke filluar nga penalltia e shpëtuar, lind një konsideratë.

Thamë që klasi i Mike Maignan nuk diskutohet, por është interesante t’i hedhim një vështrim të shpejtë edhe numrit të penalltive të pritura prej tij në karrierë. Sipas asaj që raporton transfermarkt.it, portieri i rosonerëve ka neutralizuar 13 penallti, ndërsa nuk ka mundur të bëjë dot asgjë në 31 raste të tjera. Kjo është padyshim një mesatare aspak e papërfillshme, por nëse francezi do të përmirësohej edhe në këtë aspekt, mund të vinte në repertorin e tij diçka më shumë, që do ta bënte atë ndoshta më të mirën e botës në absolut.

You might also like