Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Milan-Empoli, Pioli: “Bëmë gjithçka për të fituar, jemi të pafat”

Trajneri i kuqezinjve, Stefano Pioli ka folur në një konferencë për shtyp mbrëmë në fund të ndeshjes Milan-Empoli, ndeshje e ndeshjes së 29-të të Serie A 2022-2023 e zhvilluar në stadiumin ‘San Siro’ të Milanos. Ja deklaratat e tij.

Nëse do t’i ribënte zgjedhjet e bëra: “Sa herë që nuk fitojmë, bëjmë gjithmonë të njëjtat pyetje…”

Për fatin e keq: “Performanca ishte pozitive. Bëmë gjithçka për të fituar. Ndoshta duhet të kishim ngritur më shumë mbrojtësit e krahut për të krijuar gjerësi dhe për të mbushur më shumë zonën. Përsa i përket qëndrimit dhe vullnetit po rikthehemi në nivele të larta. Asnjëherë nuk kemi menduar të fitonim ose të humbnim për fat të mirë apo për fat të keq, por sot ishim të pafat. Jemi të zhgënjyer”.

Çfarë është pozitive dhe çfarë mungon: “Unë sjell energji dhe intensitet. Ka vullnet për të fituar. Nuk na ka ndodhur kurrë që të mos i afrohemi kundërshtarëve . Na mungonin lëvizjet e shpejta”.

Për Origi dhe Rebiç: “Gjykimet e të gjithëve do të kishin ndryshuar nëse Rebiç do të kishte shënuar dhe nëse Origi do ta kishte goditur topin me takë prapa. Fërshëllimat nuk mund t’i ndihmojë lojtarët të kenë më shumë besim. Ne duhet të vazhdojmë të punojmë me besim dhe entuziazëm”.

Si e pa Thiaw në mbrojtjen me 4: “Mirë, pra, kemi punuar mirë përpara dhe kur punojmë mirë përpara, mbrojtësit janë të zotë në duele. E kemi lëvizur topin me shpejtësy, mbrojtësit bënë mirë.”

You might also like