Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Merkato Milan / Një përditësim shumë i rëndë për Leaon: “E pabesueshme” | Më të fundit

Eksperti i njohur i merkatos në Sportitalia, ka zbuluar disa lajme shumë të rëndësishme për të ardhmen e Rafael Leaos te Milani

Sa më shumë kalojnë ditët, aq më shumë i afrohemi epilogut të telenovelës së merkatos që vazhdon që nga kohra të lashta mes Rafael Leaos dhe Milanit. Negociata është ende në rrugë e sipër, me një mijë interpretime dhe me po aq probleme për të përballuar dhe zgjidhur. Por aktorët kryesorë, natyrisht, mbeten Leao dhe Milan.

Pozicioni i klubit të rosonerëve është tanimë shumë i qartë: do të kërkojnë rinovimin deri në fund. Skenar absolutisht për t’u shmangur është ai i humbjes së futbollistit me kosto zero në verën e 2024. Në lidhje me këtë, një lajm shumë i rëndë ka mbërritur këto orët e fundit nga eksperti i njohur i merkatos Gianluigi Longari dhe jo vetëm.

Vendim i rëndë

Jemi pothuajse në fund, të paktën kjo është ndjenja që filtron direkt nga Casa Milan. Gazetari Longari, në editorialin e tij për Sportitalia.com, ka shpjeguar se cili do të ishte vendimi përfundimtar i Rafael Leaos, por ka hedhur dritë edhe mbi zërat më të fundit të merkatos që kanë qarkulluar rreth sulmuesit portugez ditët e fundit.

Sipas ekspertit të merkatos, do të kishte qenë Jorge Mendes ai që ka vënë në qarkullim lajmin për interesimin e Real Madridit dhe Chelsea. Një lëvizje për të destabilizuar strategjitë e Milanit dhe për të larguar rinovimin e Rafës me rosonerët. Kështu, Longari më pas nënvizon: “Rafael Leao do Milanin dhe negociatat po ecin në këtë drejtim, madje edhe pa disa aspekte që duhet të limohen dhe zgjidhen, mbi të gjitha në lidhje me çështjet ekonomike me Sportingun e Lisbonës”. Me pak fjalë, pavarësisht përpjekjeve të Mendes, Leao tashmë do ta kishte marrë vendimin e tij: të qëndronte te Milani. Por kjo nuk është ende e gjitha.

Në fakt, La Gazzetta dello Sport ka zbuluar të tjera lajme të mira mbi çështjen Leao-Milan. Kështu, sipas rozës, palët më në fund kanë gjetur një marrëveshje verbale, me negociatën për rinovim që tashmë do të ishte një hap larg mbylljes përfundimtare. Një zgjatje për 5 vite të tjera me 7 milionë në sezon plus bonuse dhe 2 milionë të tjera pas firmës. Për mbylljen përfundimtare të çështjes do të mungonte vetëm nyja e gjobës që do t’i paguhet Sporting Lisbonës, por edhe në këtë front palët do të ishin afër një marrëveshjeje. Leao nuk ka qenë kurrë aq afër Milanit sa në këto orë. Dhe duke folur gjithmonë për merkaton Milanit, vëmendje lajmeve të rëndësishme: Di Marzio sapo ka zbuluar një lajm shumë të rëndë për kuqezinjtë <<<

You might also like