Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Merkato Milan / Një goditje e madhe po afrohet: “Është arritur akordi!” | Më të fundit

Ja arritëm. Ende edhe nja disa muaj, pastaj do të jetë momenti i të vërtetës dhe llogaritë do të dalin në dritë. Jemi duke hyrë në fakt, në sprintin e fundit të sezonit, gjatë të cilit do të vendoset një pjesë e madhe e së ardhmes së Milanit, si në aspektin e merkatos ashtu edhe nga pikëpamja projektuese.

Skuadra e drejtuar nga Pioli duhet të shtyjë fort për të arritur objektivat e saj, para së gjithash padyshim kualifikimin në Champions League. Një hap themelor për ambiciet e klubit rosoner, veçanërisht nga pikëpamja ekonomike. Më pas, ëndrra do të ishte të shkonim më përtej Champions League aktuale, me Milanin që do të përballet me Napolin në sfidën e dyfishtë në të kartën e Finales.

Në të gjitha këtë, padyshim, drejtuesit e lartë të rosonerëve tashmë po shikojnë nga e ardhmja dhe nga merkato e ardhshme. Që, siç thamë, pashmangshmërisht do të ndikohet nga finalja e këtij sezoni. Por Maldini tashmë po lëviz në drejtime të ndryshme në përpjekje për të paraprirë kohët për disa nga objektivat e mëdha të merkatos Milan. Pikërisht për një nga këto, gjatë orëve të fundit, ka mbërritur një njoftim i papritur: rosonerët në fakt do të kishin arritur një marrëveshje në parim për transferimin në Milano.

Goditja më afër

Siç e dimë mirë, në verë Milani do të thirret të ndërhyjë në merkato për të përforcuar praktikisht të gjitha repartet e skuadrës në dispozicion të Piolit. Skuadra duhet të përmirësohet, kompletuar dhe zgjerohet. Megjithatë, prioritetet kanë të bëjnë kryesisht me mesfushën dhe sulmin.

Sa i përket repartit ofensiv, qarkullojnë një mori emrash. E sigurt është se merkato e ardhshme e merkatos verore do të sjellë të paktën një qendërsulmues të ri të madh. Për këtë nuk ka dyshime: është objektivi kryesor i merkatos rosonere. Por lajmet që po kërcejnë këto orë kanë të bëjnë në fakt me një goditje për mesfushën, e cila thuhet se po afrohet gjithnjë e më shumë.

E kemi fjalën për Houssem Aouar, mesfushor cilësor që do të largohet nga Lyon me kosto zero në fund të sezonit. Sipas lajmeve nga Footmercato, Milani do të kishte arritur një marrëveshje në parim me klasin ’98 mbi bazën e rreth 3 milionë euro në sezon plus bonuse. Çështja e fundit që do të mungonte për marrëveshjen totale ka të bëjë me bonusin e firmës: Aouar do të kishte kërkuar 5 milionë, ndërsa Milani do të kishte ofruar rreth 2.5. Jemi në pritje pra të lajmeve të tjera në këtë drejtim.

You might also like