Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Merkato Milan, në gjueti të goleadorit: 5 këshilla për Maldinin

Strategjia e RedBird Capital, kompania që zotëron Milanin, është shumë filo-amerikane. Në fakt, Gerry Cardinale tha se e ka admiruar prej kohësh modelin Moneyball.

Me fjalë të tjera, përdorimin e të dhënave big dhe analiza informatole përmes algoritmeve për të gjetur lojtarët më të mirë për të marrë në merkato. Një strategji shumë e njohur në sportet amerikane dhe e ideuar nga Billy Beane, menaxher historik bejsbolli.

Jo rastësisht Toulouse, një tjetër klub nën menaxhimin RedBird, ka kryer tashmë një fushatë të tërë blerjesh duke përdorur vetëm analiza dhe kërkime përmes PC, duke e hequr efektivisht skautingun dhe vëzhgimin e drejtpërdrejtë. Një gjë që Milani nga ana tjetër as që e ka ndërmend ta bëjë.

Klubi kuqezi ka Geoffrey Moncada dhe rrjetin e tij intensiv të skautëve, të cilëve Paolo Maldini u beson verbërisht. Por ndihma e algoritmeve nuk do të nënvlerësohet. Pikërisht në këtë kuptim duhet kuptuar edhe hulumtimi i Gazzetta dello Sport, i cili i ka kërkuar disa analistëve informatikë që të identifikonin përforcimet e mundshme për Milanin në të ardhmen vetëm me këtë metodë.

Balogun dhe jo vetëm: goditjet që algoritmi ia kështillon Milanit

Ideja ishte të identifikoheshin 5 sulmues duke përdorur të dhëna big. Me fjalë të tjera, duke u kërkuar tre kompanive që punojnë me shifra dhe inteligjencë artificiale të zgjedhin disa profile të përshtatshme për rosonerët. Natyrisht me karakteristika specifike: i ri, teknik, me personalitet dhe ideal për të zëvendësuar një profil si ai i Giroud.

Një emër mbi të gjithë bën të flitet për të: ai i Folarin Balogun, qendërsulmuesit anglez që në realitet ndiqet prej disa kohësh nga Milani. Shkolla Arsenal, sot i huazuart te Reims në Francë ku po luan shumë mirë. Plot 18 gola në sezon dhe reputacioni i një njeriu të merkatos. Mund të duhen të paktën 25 milionë euro për këtë klas 2001 që Maldini e njeh mirë.

Algoritmi ka rekomanduar edhe spanjollin Sergio Camello, edhe ai klas 2001. I rritur te Atletico Madrid, ai po bie në sy me Rayo Vallecanon në formë huazimi (5 gola këtë sezon) dhe tani është një pikë fikse e Kombëtares spanjolle U21. Qendërsulmues teknik, jo i pajisur me fizik të fortë, por shumë i zoti në zonën e penalltisë.

Dhe akoma: nëse Milani kërkon një sulmues të ri, gjysmë të panjohur me kosto të përballueshme, mund t’i drejtohet Zan Vipotnik. Është bomberi më i mirë i Mariborit, skuadër e njohur sllovene. Klas 2002, është në luftë për titullin e golashënuesit më të mirë dhe po e tërheq skuadrën e tij drejt një vendi të dytë të nderuar. 14 golat në sezonin e tij të parë si titullar nuk janë pak.

Meksikane me origjinë, amerikane nga lindja, por ka shpërthyer në Evropë. Një tjetër profil që të dhënat big e rekomandojnë për Milanin është Ricardo Pepi. Tashmë një yll i vogël në Bundesligë, duke qenë se Augsburg pagoi 16 milionë për ta rrëmbyer nga Dallas FC. Sot është i huazuar te Groningen i Holandës, ku deri tani ka shënuar 9 gola. Jo keq për një fillestar klas 2003.

Chiudiamo con un immancabile talento della scuola brasiliana. Marcos Leonardo, forse il ‘meno prendibile’ per il Milan dei 5 nomi sviluppati dall’algoritmo. Il motivo? Dopo Endrick (già del Real Madrid) è considerato il miglior talento della sua generazione in Brasile. Gioca nel Santos, ha una clausola da 100 milioni di euro e segna tanto anche con la Nazionale U-20.

E mbyllim me një talent puro nga shkolla braziliane. Marcos Leonardo, ndoshta ‘më pak i kapshëm’ për Milanin nga të 5 emrat e zhvilluar nga algoritmi. Arsyeja? Pas Endrick (ish i Real Madridit) ai konsiderohet si talenti më i mirë i brezit të tij në Brazil. Ai luan për Santos, ka një klauzolë 100 milionë euro dhe shënon shumë edhe me kombëtaren U-20.

You might also like