Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Merkato Milan / Lajmet e fundit e bëjnë Milanin të mendohet mirë: “Duket se…”

Fitorja emocionuese ndaj Napolit me të drejtë i dha entuziazëm dhe kurajo të gjithë ambientit Milan. Por pragu i fundit është ende larg dhe ne duhet të vazhdojmë të vrapojmë për të arritur objektivat tona sezonale. Tanimë ka një pritshmëri shumë të madhe për përballjen e dyfishtë në Champions League ndaj Napolit, që tashmë është pak më pak e vështirë se më parë.

Dhe pastaj, sigurisht, është ecuria e kampionatit për në Champions. Milani duhet të jetë absolutisht në katër vendet e para. Tre pikët në Maradona Stadium, siç thamë, dhanë një shtysë të rëndësishme. Por lufta është e ashpër dhe e tillë do të jetë deri në fund. Edhe sepse vendi i pestë është vetëm një pikë larg. Pjesëmarrja në Champions League e ardhshme do të jetë gjithashtu thelbësore edhe në frontin e merkatos, me Milanin që rrezikon vërtetë shumë nëse dështon të arrijë objektivin.

Jo vetëm sepse merkato në hyrje do të kufizohej ekonomikisht, por edhe për pasoja të tjera shumë të rënda që mund të ndodhin. Në veçanti, një lajm absolutisht i papritur është shfaqur pikërisht tani që natyrisht na frikëson ne dhe të gjithë mjedisin rosoner.

Pa Champions ka telashe

Thesari Champions është i një rëndësie thelbësore për merkaton e ardhshme Milan. Në fakt, falë të ardhurave të konsiderueshme evropiane, klubi i rosonerëve mund të bëjë një merkato goxha të mirë. Por edhe për zgjidhjen e disa situatave të mprehta që janë ende në lojë.

Dy mbi të gjitha, ato të Rafael Leaos dhe Brahim Diaz. Me të parin vazhdojnë negociatat rraskapitëse për rinovimin, por pa Champions League është e vështirë të mendohet për një qëndrim të portugezit. Sa i përket mesfushorit sulmues spanjoll, është për t’u zgjidhur çështja e shpagimit nga Real Madrid. Por risia më e rëndë dhe më e frikshme ka të bëjë me një lojtar futbollist. Ndoshta, edhe më e rëndësishme.

Edhe e ardhmja e Theo Hernandez do të rrezikohej nëse në rast dështimi për në Champions League. Duke analizuar situatën e mbrojtësit të rosonerëve, Il Corriere dello Sport ka nënvizuar se nëse në verë vijnë propozime të pahijshme, Milani mundet edhe t’i marrë në konsideratë. Sidomos nëse Djalli nuk do të mundë të luajë në kompeticionin më të rëndësishëm evropian. Ndërsa calciomercato.it  raportuar për interesimin e Arsenalit gjatë këtyre orëve, por sigurisht që janë të shumta top klubet e interesuara për dikë si Theo Hernandez. Milani është i paralajmëruar: Champions League me çdo kusht.

You might also like