Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Merkato Milan / Kërcënon PSG: në sulm ndaj një titullari rosoner

Paris Saint Germain po i mban nën vëzhgim të dy milanezet: jo vetëm Skriniar të Interit, por parisienët do të donin edhe një top player të Milanit

Jemi gati të hyjnë në zemër të merkatos rosonere edhe pse kanë mbetur edhe dy muaj përpara nisjes së saj. Drejtuesit e skuadrave evropiane luajnë në parantezë dhe kanë filluar të interesohen për objektiva që i janë bërë të njohura Milanit, me Maldinin dhe Massarën që monitorojnë me kujdes evolucionin e merkatos në dalje. Një merkato që së shpejti mund të gjejë një përplasje me PSG-në në pressing mbi një titullar të Milanit.

Pas një fillimi sezoni të lëkundur, klubi milanist ka gjetur skuadrën e tij veçanërisht në Champions League. Do të jetë një derbi në gjysmëfinalen e kompeticionit më prestigjioz europian, ku rosonerët eliminuan Tottenhamin dhe Napolin duke shkuar kundër të gjitha parashikimeve.

Një Leao dhe Giroud yjor, të kombinuar me një mesfushë shumë solide, i bënë të flasin me vete të dyja ato klube, por, nëse Milani ia arriti t’i menaxhonte aq mirë ndeshjet e këtij kalibri, ata ia detyrojnë mbi të gjitha mbrojtjes së tij.

Ndër fenomenet që kanë shpërthyer vitet e fundit janë sigurisht Tomori, Kalulu, Maignan dhe së fundmi edhe Malick Thiaw. Me pak fjalë, për këtë mbrojtje, bigët evropianë janë gati të nxjerrin portofolët dhe të mos kursejnë asgjë. Po flasim për klube shumë të pasura si PSG-ja, që i bashkohet Chelsea – me këtë të fundit prej kohësh në pole position për të nisur negociatat me Rafael Leaon.

Vera e vitit 2021 shënjoi një moment historik për rosonerët për arritjen e rikonfirmimit të disa prej protagonistëve të Skudetos së sezonit 2021-22. Drejtori teknik i PSG-së, Luis Campos, i ka vëzhguar prej një kohe të gjatë yjet e rinj milanistë: edhe pse tashmë ka vënë në shënjestër sulmues si Osimhen, ai dëshiron goditjen e radhës në mbrojtje nga Seria A – dhe pikërisht nga Milani.

Aso kohe sapo ishte shpenguar Fikayo Tomori, i cili në vetëm një sezon i pati tërhequr drejtuesit rosonerë, duke i bindur ata ta paguanin blerjen prej rreth 30 milionë paundësh. Tani vlera e tij është shumë më e lartë dhe disa pretendentë futbollistikë po bëjnë përpara me kërkesa të paturpshme.

Besueshmëria, shpejtësia dhe fleksibiliteti janë cilësi që nuk i mungojnë. Ndoshta e gjithë kjo është joshëse për bigët që duan ta rrëmbejnë gjatë merkatos verore. Paris Saint Germain duket se do të marrë avantazhin; brenda pak vitesh mund të arrijë të bëjë goditjen e dytë rosonere pas Donnarummës.

Edhe pse asgjë nuk është bërë e qartë nga klubi i Djallit, francezët do të duhet të shpenzojnë një shumë prej 45-50 milionë euro e lart për ta marrë në shtëpi. Tomori është një titullar i besuar i skuadrës së Piolit, mbrojtës modern me shpejtësi dhe vizion të madh loje që çdo klub do ta dëshironte. Madje, Tomori edhe nuk i ka zhgënjyer asnjëherë pritshmëritë e tifozëve dhe trajnerit, duke qenë gjithmonë gati.

You might also like