Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Merkato Milan / Katër gola Lionit: shifra ulëritëse, është ky emri i duhur për Milanin

Performancë shumë e lartë ajo e që kërkohet me insistim nga Maldini. Katër gola Lionit në një ndeshje! Nga larg e vëzhgon Djalli

Milani ka nevojë absolute për një sulmues të ri sezonin e ardhshëm. Origi dhe Ibrahimoviç thuajse me siguri do të thonë lamtumirë në fund të kampionatit. Kontributi i tyre ka qenë pothuajse zero. Dëmtimet dhe paraqitjet e munguara bëjnë që Djalli të kërkojë një qendërsulmues të ri me karakteristika të mëdha, në gjendje të alternohet me veteranin dhe të besueshmin Olivier Giroud.

Paolo Maldini dhe Frederic Massara kanë nisur të hetojnë merkaton. Emrat e përfunduar deri më tani në fletoren e dyshes drejtuese për sulmin janë të shumtë. Por është njëri në veçanti që po monitorohet prej kohësh. Bëhet fjalë për Elye Wahi, klasin 2003, i cili po bën një sezon fantastik në Ligue 1. E dimë shumë mirë se sa kujdeset zona scouting rosonere për kampionatet franceze. Ndaj edhe tjetër e Milanit mund të vijë sërisht nga Franca.

Për momentin nuk ka asgjë konkrete, por në funksion të merkatos verore Maldini mund të hedhë hapat e parë. Edhe sepse futbollisti në fjalë po vazhdon të bëjë shumë mirë. Është Montpellier klubi ku u rrit dhe ku po luan aktualisht edhe sot. Sipërmarrjen e fundit  me skuadrën e tij dje. Shënoi katër gola Elye Wahi duke i lënë të gjithë me gojë hapur.

Wahi, katër gola Lionit: është emri i duhur

Është e bujshme ajo që bëri Wahi në ndeshjen e fundit të kampionatit kunder Lionit që u zhvillua pasditen e së dielës. Sulmuesi francez shënoi katër gola, duke e shkatërruar totalisht mbrojtjen kundërshtare. Konkretisht, pas pësimit të një goli, Wahi është kujdesur për barazimin e llogarive në minutën e 40-të të pjesës së parë. Fakti absurd është që ishte vetë Elye ai që dyfishoi, pra edhe kalimin në avantazh, vetëm një minutë më vonë, në të 41-të.

Por ka edhe më. I futur në lojë në pjesën e e dytë, Wahi e gjen gjithmonë rrjetën më parë me 3-1 dhe më pas në 4-1. Edhe një herë shumë afër. Në minutën e 53-të avantazhi i dyfishimit, në minutën e 55-të trefishimi. Por çfarë mëkati që katër golat e shënuar nga 20-vjeçari nuk mjaftuan për të gjetur fitoren dhe si rrjedhojë edhe tre pikët. Për ta përmbysur rezultatin në një kohë të shkurtër dhe në mënyrë të bujshme është kujdesur një Lacazette i jashtëzakonshëm. Ndeshja përfundoi 5-4.

Por dita e madhe e lavdisë së Elye Wahi mbetet, protagoniste e një testi të bujshëm me katër golat e shënuara jo ndaj asnjë kundërshtari. Deri tani këtë sezon ka arritur në 17 gola. Fakt që sigurisht që nuk do të kalojë pa u vënë re nga Paolo Maldini dhe Geoffrey Moncada. Raportet mbi Wahi janë gjithnjë e më pozitive. Sulmi mbi të është lënë për në verë?

You might also like