Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Merkato Milan / Çmenduria Maignan: shpërthen bomba që e bën Milanin të trembet

Midis lajmeve të shumta të merkatos që po qarkullojnë në orbitën e Milanit, gjatë këtyre orëve një zë shumë i rëndë ka dalë edhe përsa i përket Mike Maignan

Milani ka gjetur një fenomen absolut të cilit i ka besuar çelësat e portës rosonere pas lamtumirës së Donnarummës. “Magic Mike” Maignan i ka pushtuar të gjithë nën muzikën e pritjeve të bujshme, ndërhyrjeve monstruoze, por edhe falë lidershipit të jashtëzakonshëm dhe personalitetit të tij.

Mbrojtësi ekstrem francez ka një kontratë me rosonerët për deri më 2026, por Milan po planifikon të fillojë negociatat e rinovimit me një përmirësimet e duhura në verë. Objektivi do të ishte zgjatja e kontratës së Maignan për deri më 2028, duke e blinduar kështu klasin ’95 në Milano. Por gjatë orëve të fundit kanë mbërritur disa lajme shumë të rënda në lidhje me portierin e Milanit që mund të ndryshojë kartat në tavolinë.

Risi mbi Maignan

Performanca prej top playeri absolut e Mike Maignan që kur është te Milani ka tërhequr vëmendjen e shumëve. Për disa, Majk është aktualisht portieri më i mirë në botë. Dhe një lojtar i këtij niveli – siç mund të merret me mend lehtësisht – është i destinuar të bëhet shumë shpejt edhe një njeri i shumëpërfolur në merkato.

Ditët e fundit ka pasur në fakt disa lajme që e kanë afruar Maignan me disa klube të mëdha evropiane. Në veçanti, është folur për Tottenham dhe Paris Saint-Germain. Interesime dhe pak më shumë, tani për tani. Mirëpo tani do të shtohej në listë edhe një skuadër tjetër që mund ta bënte vërtet Milanin të frikësohej.

Sipas zërave të zbuluara nga disa media angleze, tashmë shumë i pasuri Newcastle do të ishte gati të bënte çmendurira sesionin e ardhshëm të merkatos verore, duke e tunduar Maignan (madje edhe Milanin) me një ofertë shumë të rëndësishme. Magpies – potencialisht të aftë për të vendosur çfarëdo lloj shume në pjatë – janë shumë pranë kualifikimit në Champions League e ardhshme dhe synojnë të hyjnë në elitën e futbollit europian brenda një kohe të shkurtër. Me pak fjalë, një goditje konkrete nga Newcastle që mund ta bëjë vërtet Milanin të frikësohet në frontin Maignan. Por në gjithë këtë, vëmendje e madhe. Lajmet e merkatos nuk mbarojnë këtu. Kështu thotë lajmi që flet për një Kthim total: Maldini ëndërron një formacion të frikshëm për vitin 2024! <<<

You might also like