Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Merkato Milan / Çmenduri Maignan, goditja Nelson; goditja dyfishe; një big rrezikon: lajme shumë të forta nga Britania e Madhe

Në casa Milan – përveç çështjeve të fushës – mban gjithmonë tensionin brenda saj edhe merkato, me shumë lajme që vazhdojnë të ndjekin njëri-tjetrin e që bëjnë të flasë gjithë ambjenti rosoner. Në veçanti, disa lajme vërtet të rënda si nga burimet fqinj ashtu dhe nga ato përtej detit që kanë marrë hov gjatë orëve të fundit.

Me pak fjalë, për Milanin dhe merkaton rosonere po flitet si në Itali ashtu edhe në pjesën tjetër të Evropës. Dhe disa nga lajmet më të bujshme të fundit vijnë në veçanti nga Anglia. Madje edhe Mike Maignan është në qendër të disa zërave, por edhe lojtarë të tjerë si përsa i përket merkatos hyrëse ashtu dhe asaj në dalje.

Për të bërë një bilanc të të gjitha këtyre lajmeve, ne i kemi mbledhur në analizën tonë klasike të merkatos Milan. Një përmbledhje e lajmeve flash, për t’u shfletuar njëri pas tjetrit: le të fillojmë menjëherë me lajmin e parë në lidhje me një goditje të mundshme për sulmin.

Një derbi i mundshëm merkatoje

Në qendër të vëmendjes është Lois Openda, autor i 15 golave ​​dhe 2 asisteve këtë sezon me fanellën e Lens. Siç raportohet nga kolegët e të përditshmes sportive Gazzetta dello Sport, sulmuesi belg klas 2000 do të ishte në krye të listës së Maldinit për sa i përket përforcimeve të mundshme në sulm për Milanin në të ardhmen e afërt. Megjithatë, një sy duhet mbajtur edhe nga Beppe Marotta: drejtori i përgjithshëm i nerazurrëve gjithashtu do të ndiqte Opendan, për të cilin mund të parashikohet një derbi merkatoje mes dy skuadrave milaneze. Kostoja e kartonit: rreth 20/25 milionë euro.

Goditje e dyfishtë

Sipas lajmeve të raportuara nga Il Mattino, Milani është veçanërisht i intriguar nga dy lojtarë të Salernitanës: Pasquale Mazzocchi dhe Boulaye Dia. Të dy autorë të një sezoni emocionues në Campania, vlera e tyre e merkatos është rritur ndjeshëm muajt e fundit. Mbrojtësi anësor klas 1995 mund të kushtojë të paktën 10 milionë euro, ndërsa për sulmuesin 26-vjeçar do të nevojitej një shifër përtej 20 milionëve. Për të ulur kërkesat ekonomike të klubit granata, në negociata mund të përfshihet Yacine Adli, një profil i lënë mënjanë nga Pioli, por i vlerësuar nga Paulo Sousa, i cili e ka trajnuar qysh në kohërat e Bordeaux.

Një big rrezikon

Ky është lajmi e parë i rëndë e mbërritur gjatë këtyre orëve nga Anglia. Në veçanti, ka qenë The Sun ajo që ka zbuluar interesin e fortë të disa bigëve britanikë për Fikayo Tomori. Klubet në gjurmët e mbrojtësit kuqezi do të ishin Tottenham dhe Manchester United. Dy top klubet, të cilat mund të paraqesin oferta shumë të rëndësishme ekonomike për të bindur Milanin që ta shesë Tomori në verë. Për momentin, megjithatë, vullneti i kuqezinjve është absolutisht që ta mbajnë qendërmbrojtësin anglez në Milano.

Çmenduria Maignan

Tjetër lajme, tjetër bombë merkatoje nga Britania e Madhe. Dhe në këtë rast, bigu rosoner në lojë është “Magic Mike” Maignan. Sipas TeamTalk, portieri francez do të ishte zgjedhja e parë e Tottenham si trashëgimtar i Hugo Lloris. Lajm që mund të jetë edhe i vërtetë, por në këtë rast mund të themi me siguri se sugjerimi i merkatos nuk do të mund të kthehet në diçka më konkrete. Në fakt, Milani do të mbajë fort Maignan, të cilit po ofrohet edhe një rinovim i kontratës në muajt në vijim. Majk nuk preket.

Risia Nelson

Nga zërat për largime, le të kalojmë te goditjet e mundshme në hyrje. Dhe lajmi i fundit mbërrin gjithmonë nga Anglia. Në fakt, nuk do të ishte vetëm sulmuesi Folarin Balogun do të ishte objektivi i merkatos Milan te Arsenal, por kuqezinjtë do të ishin të interesuar edhe për anësorin Reiss Nelson, klas ’99. Kontrata e lojtarit është gati të skadojë në fund të këtij sezoni dhe Maldini mund të provojë një goditje me kosto zero për të përforcuar repartin anësor. Por lajmet nuk mbarojnë me kaq, përkundrazi. Cardinale dëshiron një Milan ëndërr: gati një listë të frikshme për sezonin e ardhshëm!<<<

You might also like