Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Merkato Milan / Boom Vlahoviç, njoftimi është i bujshëm: “Duket se…” | Lajmi i fundit

Teksa rosonerët vëzhgojnë merkaton në kërkim të një sulmuesi të ri, në casa Milan mbërrijnë lajme që është pak t’i quash të bujshme për Dusan Vlahoviç

Përveç situatës që lidhet me të ardhmen e Rafael Leaos, tema më e nxehtë e merkatos në casa Milan është gjithmonë kërkimi i një qendërsulmuesi të ri me peshë të madhe për sezonin e ardhshëm. Maldini dhe bashkëpunëtorët e tij kanë vetëm një dyshim: të marrin një talent të ri të madh apo një emër të madh më të pjekur dhe gati?

Përsa i përket hipotezës së parë, emrat afrua me Milanin janë të ndryshëm. Nga Balogun te Okafor, duke kaluar nëpër Retegui, Wahi, Joao Pedro, Scamacca, Hojlund, Jonathan David, Openda, Boniface, kaq vetëm sa për të përmendur më të njohurit. Objektiva, në më të shumtën e rasteve, shumë të shtrenjtë dhe me perspektiva të mëdha. Por duhet marrë parasysh shumë edhe hipoteza e dytë: një sulmues me përvojë.

Në këtë rast të dytë, në orbitën rosonere kanë qarkulluar emrat e Alvaro Moratës, Marko Arnautoviç dhe mbi të gjitha të Mauro Icardit, një dëshirë e vjetër e Milanit. Por është edhe një lojtar në merkato që do të ishte një rrugë e përsosur e ndërmjetme: ende i ri, por me përvojë dhe i gatshëm. Po flasim për Dushan Vlahoviç. Dhe pikërisht gjatë këtyre orëve e fundit një lajm i bujshëm merkatohe ka dalë për Vlahoviç dhe Milanin.

Hipoteza Vlahoviç

Siç raportojnë kolegët përtej detit por edhe nga shumë anë të tjera të grumbulluara nga redaksia jonë, emri i Vlahoviç për sulmin e së ardhmes do të qarkullonte sërish te rosonerët. Qendërsulmuesi mendohet se është në largim nga Juvja, që mund ta vendosë në merkato gjatë verës. Dhe Milani do ta bënte një mendim, duke pasur parasysh rëndësinë e kësaj mundësie të bujshme të merkatos. Prandaj kolegët sigurojnë se kjo hipotezë, pra ajo e një transferimi të mundshëm të Vlahoviç te Milani, , do të ishte vërtetë në tavolinë. Por janë disa gjëra për të vënë në dukje.

Në fakt, ndjejmë detyrën të nënvizojmë vështirësitë e mëdha me të cilat Milani do të përplasej në mënyrë të pashmangshme në një përpjekje për ta bërë realitet këtë marrëveshje monstruoze. Para së gjithash, Juventusi vështirë se do të pranonte ta shesë sulmuesin e tij te Milani, një rivali të drejtpërdrejtë, duke preferuar sigurisht ta çojë diku tjetër larg Serie A. Por jo vetëm kaq.

Do të duhej në fakt të bëheshin llogaritë edhe me kostot e aferës, të cilat mes çmimit dhe pagës do të ishin padyshim shumë të larta. Një goditje thuajse e pamundur për arkat rosonere, nëse nuk përdoret thesari që buron nga shitja e mundshme e Rafael Leaos. Me pak fjalë, për momentin besojmë se ky është vetëm një sugjerim i thjeshtë merkatoje, shumë magjepsës por po aq edhe i largët. Por tani mbajeni fort sepse lajmet nuk kanë mbaruar ende, përkundrazi. Gerry Cardinale i bën tifozët kuqezi të fluturojnë: “Ja çfarë ka vendosur!” <<<

You might also like