Milanistat, emocionet kuqezi

Me mision midis Ajax dhe Anderlecht: lojtarët e ndjekur

News

Gjithçka në 120 minuta. Milani po luajnë për skudeton në dy ditët e fundit dhe Stefano Pioli e di se nuk mund të gabojë: fillimisht Atalanta pastaj Sassuolo, nevojiten edhe katër pikë për të mos pritur aspak në ndonjë ‘dhuratë’ të mundshme të nerazurrëve. Trajneri po i përgatit këto dy ndeshjet duke u kujdesur për çdo detaj, ndërkohë që vëzhguesit rosonerë po udhëtojnë nëpër Evropë në kërkim të objektivave ​​të mundshëm për merkaton.

NË HOLANDË – Skautët rosonerë kanë fluturuar drejt Holandës dhe Belgjikës për të ndjekur nga afër ndeshjet e fundit të Ajax dhe Anderlecht. Me database në duar dhe emrat e rrethuar me të kuqe, syrtë e ngulur në fushë për të kuptuar se cilat janë profilet më interesante për Milanin e së ardhmes. Ajax-i i Ten Hag – i cili do të jetë në pankinën e Manchester United sezonin e ardhshëm – e ka fituar tashmë titullin, por nuk ndalet së shënuari: dhjetë gola në tre ndeshjet e fundit, shumë golashënues mes të cilëve janë edhe disa të vëzhguar të veçantë. Ndër idetë e kuqezinjve është ajo që të çon te Sebastien Haller, sulmues klas 1994, që me 34 golat e shënuar këtë sezon është bomberi i skuadrës. Sytë edhe nga profilet e Edson Alvarez, mesfushorit klas 1997, që ka shënuar dy gola në dy ndeshjet e fundit.

NË BELGJIKE – Nga Holanda në Belgjikë, nga Amsterdami në Anderlecht, aty ku skuadra e Vincent Kompany po lufton për të fituar titullin. Një sy edhe tabelës së ndeshjes së fundit, 2-1 në Antwerpin me Nainggolan dhe Sergio Gomez ndër golashënuesit: klas 2000, i rritur në Barcelonë dhe ish Dortmund, është gjithbërësi i Anderlechtit në krahun e majtë. Në atë krah ai mund të luajë kudo, nga mbrojtës krahut deri te anësor sulmues. Mund të jetë alternativa e Theo Hernandez, por mund të vendoset edhe në treshen e mesfushës sulmuese. Ai i Yari Verschaeren (2001) është një profil që vëzhguesit e Milanit e kanë pëlqyer prej kohësh: një mesfushor sulmues i cili gjithashtu mund të luajë gjerë në të djathtën e treshes pas sulmuesit. Te Anderlecht ndiqet nga afër edhe Marco Kana, mesfushori klas 2002 gjithmonë titullar dhe që nuk është zëvendësuar asnjëherë në tre ndeshjet e fundit.

Sytë e ngulitur edhe te Joshua Zirkzee, në pronësi të Bayern Munich dhe me një të kaluar në Serie A, në Parma. Klas 2001, sulmues i parë me fizik dhe i fuqishëm që ka shënuar 18 gola këtë sezon. Milan kërkon, vëzhgon dhe nuhat talente nëpër Evropë. Për një të ardhme si protagonist.


Të gjitha imazhet dhe videot janë të mbrojtura nga e drejta e autorit për pronarët e tyre përkatës

Ju mund të pëlqeni edhe