Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Leao, Napoli, shtylla dhe sytë e të gjithë Evropës

Të mërkurën, Milani do të përballet me Napolin për ndeshjen e parë çerekfinale të Champions League, përballë një San Siroje që po shkon drejt një plot e përplot. Motivimet janë të shumta, objektivi dukej utopik në fillim të sezonit, por tani duhet të shikojmë të tashmen dhe e tashmja thotë se Milani është në çerekfinale dhe do të luajë, me të gjitha mundësitë e tij, aksesin në gjysmëfinalen evropiane, e, midis armëve të tij është padyshim Rafa Leao, futbollisti më i mirë i Serie A të kaluar. Motivimet për të bërë mirë, siç thamë më lart, në dygarëshin kundër napolitanëve janë të shumta.

Dygolëshi i frikshëm

Pas më shumë se dy muajsh, pikërisht kundër Napolit, në ndeshjen e kampionatit Rafa Leao u rikthye të shënojë në Serie A. Një dygolësh ulërimë, i kompletuar nga, ndoshta, performanca e tij më e mirë te kuqezinjtë së bashku me derbin e ndeshjes së parë (3-2). Dhe për këtë arsye dy golat e shënuar e trembin Napolin, i cili do të përpiqet t’i frenojë lojërat e anësorit portugez, i cili, siç e pamë, kur ka rastin të futet thellësi, bëhet një nga më vdekjeprurësit në Evropë.

Rinovimi? Më pas…

Sezoni është në përfundim dhe rinovimi i Rafa Leaos është ende një mister: Milani do të donte të arrinte një akord me futbollistin përpara fundit të sezonit, por nuk do të jetë e lehtë. Por të mendosh tani për zgjatjen e kontratës së portugezit, tre ditë para ndeshjes së parë çerekfinale të Champions League, është e kotë. Argumenti duhet të hiqet dhe duhet menduar vetëm për sfidën e dyfishtë evropiane dhe të tregojmë veten para syve të gjithë Evropës.

You might also like