Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Kruniç? Jooo, Bennacer! Sepse mesfushori sulmues ‘fals’ i Milanit mund të funksionojë

Kundër Napolit, të dielën e kaluar, të gjithë prisnin një rikthim në 4-2-3-1 me variantin e mesfushorit në treçerekfushë dhe të gjithë prisnin që ai rol të plotësohej nga Rade Kruniç. Mirëpo, Pioli i befasoi paksa të gjithë: trajneri i rosonerëve futi në fushë Ismael Bennacer si një mesfushor të rremë sulmues, duke e lënë boshnjakun në mesfushë përkrah Tonalit.

Kundër Napolit

Ideja taktike padyshim funksionoi: Kruniç dhe Tonali dëshmuan se ishin – si edhe më parë në dy rastet kundër Tottenhamit – dy dallgëthyes të shkëlqyer përpara mbrojtjes, të ndihmuar nga pozicionimi i vetë Bennacer. Algjeriani praktikisht e ndoqi hap pas hapi Lobotkën, duke mos e lënë të merrte frymë dhe përdori cilësinë e tij për t’i bërë dëm kundërshtarit edhe nga një pozicion pak më i avancuar; Në fakt, goli i 0-2 i Brahim Diazit lindi nga krosimi i tij nga e majta dhe ishte gjithmonë ai, që me një shpërthim të bukur, që i shërbeu asistin për Giroud, por që nuk u kthye në gol për disa centimetra në fillimin e pjesës së dytë.

Në përgjithësi

Duke supozuar se Stefano Pioli është një trajner që i studion gjithmonë kundërshtarët e tij optimalisht për nga pikëpamja taktike dhe nuk do të ketë probleme të ndryshojë përsëri skuadrën, por edhe lojtarët nëse është e nevojshme, ideja Bennacer si një mesfushor sulmues fals e me Krunic në mesfushë, në përgjithësi, mund të funksionojë. Algjeriani është dhe mbetet një mesfushor, pra shumë i aftë për të markuar fantazistët kundërshtarë dhe për të vjedhur topin me levat e tij të shkurtra në pozicione të rrezikshme dhe ka cilësinë teknike për të qenë një rrezik i përhershëm kur është te 30 metrat, duke ruajtur atë cilësi që – veçanërisht në fillimi i sezonit me blerjen e De Ketelaere – Pioli kërkonte të përfshinte në formacion dhe në lojën e tij. Një tjetër detaj i dobishëm: Bennacer është një nga të paktët në skuadër që ka një goditje të mirë nga distanca dhe, si mesfushor sulmues, mund të ketë më shumë mundësi për ta treguar.

You might also like