Milanistat, emocionet kuqezi

 “Ishte faull”: reagim i bujshëm zyrtar kundër Milanit

News

Gabimet arbitrare në Serie A vazhdojnë të diskutohen. Edhe dje Milanit iu desh të bënte llogaritë me gabimet e rradhës të pësuara: nga mospërjashtimi i Maleh deri te një penallti e pastër e munguar për shkak të një faulli ndaj Rafael Leaos.

Por polemikat më të mëdha kanë ndezur për golin e Lacios: goli i Acerbit erdhi në një pozicion të pastër jashtë loje, i pavënë re nga arbitri dhe ndihmësit e tij. Një episod i rëndë që zemëroi Mourinhon por jo vetëm.

Sot në mëngjes ka mbërritur edhe pozicioni i Lazios:

 Fakti që më 2022 një trajner i një skuadre tjetër, gjatë konferencave të tij për shtyp, i referohet vazhdimisht favoreve të supozuara arbitrare ndaj ekipeve konkurrente dhe se, në të njëjtën kohë, disa gazetarë sportivë kombëtar, me besim të deklaruar futbollistik, janë të zjarrtë për të njëjtin argument, duke harruar rolin e tyre profesional dhe detyrën e paanshmërisë, tregon disa gjëra: se Lazio është obsesion në mendimet e tyre më shumë se objektivat e tjera të lakmuara profesionale; që, siç ndodh shpesh, njeriu shikon në shtëpitë e të tjerëve për të larguar vëmendjen nga rezultatet e munguara dhe episodet e bujshme që ndodhën në shtëpinë e tij, në favor të tij, nën sytë e të gjithëve; se pavarësisht nevojës për të evoluar imazhin e futbollit në Itali, disa protagonistë janë ngecur me përsëritjen e vazhdueshme të akuzave ndaj gjyqtarëve dhe VAR; se këto qëndrime ofenduese ndaj kategorisë së arbitrave dhe mungesës së objektivitetit gazetaresk shumë shpesh anashkalohen.

Shoqëria Sportive Lazio hedh poshtë kritikat dhe insinuatat, vazhdon të besojë se vlerat demonstrohen në fushë dhe jo nëpër sallone televizive. Lazio nuk do të jetë kurrë alibi apo koka turku e askujt dhe do të bëjë të vlejnë arsyet e saj në vendet e duhura”.

 “Linja e klubit – vazhdohet në faqen zyrtare të Lazios – vazhdon të jetë ajo e mosdiskutimit të vendimeve të marra në fushë, edhe kur bëhet fjalë për episode të dukshme që ndodhën kundër skuadrës biankoceleste, si faulli i Tonalit ndaj Acerbit në Lazio-Milani me rastin e golit apo bërrylit të Ibanezit në zonë ndaj Milinkoviçit në derbin e kthimit, sa për të përmendur dy, edhe pse kemi shumë të tjerë, edhe në Spezia-Lazio. Episode vendimtare për të cilat ne kemi zgjedhur heshtjen në respekt për arbitrat në fushë dhe VAR, respekt që të tjerët nuk e kanë treguar dhe vazhdojnë të mos e demonstrojnë”.

Thirret kështu në fushën e betejës Milani. Për goditjen e Tonalit ndaj Acerbit, me rastin e golit të fitores. Një shtytje që askush, në realitet, nuk e ka konsideruar faull.

Për ata që kanë memorie të shkurtër, ju kujtojmë se në Lazio-Milan nuk u fërshëllye një penallti për shkak të një faulli evidente me dorë të Luis Alberto.


Të gjitha imazhet dhe videot janë të mbrojtura nga e drejta e autorit për pronarët e tyre përkatës

Ju mund të pëlqeni edhe