Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

Edhe kjo i kishte mbetur, tifozët e Interit protestojnë: çfarë po ndodh

Protestë surprizë e tifozëve të Interit. Dhe e bëjnë pikërisht para gjysmëfinales së Kupës së Italisë

Pas dy javësh do të shohim gjëra të mira. Por do të dëgjojmë qyfyre akoma dhe më të mira. Pritshmëria për gjysmëfinalen e Champions League mes Milanit dhe Interit është shumë e lartë, ndeshja e parë e së cilës do të luhet të mërkurën më 10 maj në San Siro. Qyteti i Milanos ngjan në ekstazë, i pushtuar nga emocionet e një Euroderbi që mungon prej njëzet vjetësh. Eshtë e panevojshme të thuhet se stadiumi në San Siro do të shiten të gjitha bileta dhe nuk do të kesh ku të hedhësh kokrrën e mollës. Tifozët rosonerë dhe ata nerazurrë nuk duan absolutisht ta humbasin këtë event të drejtëpërdrejtë. Në fakt, shitja ende nuk ka filluar zyrtarisht, por pritet një gjueti e ashpër për bileta.

E megjithatë, edhe në këtë rast nuk kishte si të mos ndodhnin veçantësira me tifozët e Interit në kuadër të ndeshjes së parë. Kështu, siç kemi mësuar gjatë këtyre ditëve, klubi nerazurr nuk ka komunikuar ende mënyrat e shitjes së biletave për unazën e dytë të gjelbër të San Siros. Bëhet fjalë për tifozët nerazurrë që do të jenë të ftuar për ndeshjen e 10 majit. Në faqen e klubit nerazurr nuk është publikuar ende asnjë njoftim zyrtar për shtyp.

Një fakt që do t’i kishte bërë të dyshojnë tifozët interistë. Kjo u zbulua nga Gazzetta dello Sport, e cila saktësoi se Ultras kanë patur përshtypjen e fortë se nuk mund të kishin ndonjë përparësi për vendet në Curva Nord, dhe se përkundrazi biletat janë të gjitha në dispozicion dhe në shitje për 40,000 të abonuarit interistë. Që përkthehet me rrezikun që disa ultras nerazurrë mund të mos mund të kenë vendin e tyre të zakonshëm në tribunë për derbin e parë të zjarrtë të Champions më 10 maj. Pakënaqësia u shpreh në një protestë të papritur.

Mbrëm u luajtur ndeshja ndërmjet Interit dhe Juventusit e vlefshme për gjysmëfinalen e Kupës së Italisë. Para fillimit, ultrasit e Curva Nord shfaqën të gjithë zhgënjimin e tyre me pyetjen e supozuar të kuponëve të Champions League Milan-Inter. Më konkretisht, interistët e tifozëve të organizuar nisën të zhvillonin një protestë, e cila më pas u ndërpre për shkak të mungesës së zyrtarizimit të vendimit të Interit për shitjen e biletave. Mirëpo sinjali klubit të tyre iu dha.

You might also like