Milanistat
Milanistat, emocionet kuqezi

E bujshme gjatë natës, zyrtare: Antonio Conte

Zgjidhet e ardhmja e trajnerit Antonio Conte. Njoftimi i shumëpritur erdhi gjatë natës. Deklarata zyrtare e Tottenham nuk lë më dyshime.

Mund të njoftojmë se trajneri Antonio Conte është larguar nga klubi me marëveshje reciproke. Kemi arritur kualifikimin në Champions League në sezonin e parë të Antonios në klub. E falënderojmë Antonion për kontributin e tij dhe i urojmë gjithë të mirat për të ardhmen.

Cristian Stellini do të drejtojë ekipin si Acting Head Coach për pjesën e mbetur të sezonit, së bashku me Ryan Mason si Assistant Head Coach.

Kanë mbërritur gjithashtu edhe deklaratat e presidentit Daniel Levy: “Na kanë mbetur edhe 10 ndeshje në Premier League dhe duhet të luftojmë për një vend në Champions League. Duhet të bashkohemi të gjithë. Të gjithë duhet të bëjmë përpara për të siguruar rezultatin më të mirë të mundshëm për klubin tonë dhe mbështetësit tanë fantastikë dhe besnikë”.

E ardhmja për të shkruar

Ndërkohë Antonio Conte është rikthyer në Itali. Do të qëndrojë pranë familjes në pritje për të shkruar të ardhmen e tij. Vështirë të kuptohet menjëherë se ku do të ulet trajneri sezonin e ardhshëm. Tashmë ish Conte mund t’ia rinisë sërish në verë nga një skuadër që aktualisht po lufton për objektiva të rëndësishme.

Megjithatë, nuk përjashtohet mundësia që ai të vendosë të qëndrojë një vit pushim, në pritje të thirrjes më të mirë. Edhe pse, gjatë këtyre ditëve emri i tij është afruar me klubet më të mira të Serie A dhe jo vetëm.

Ja ku mund të stërvisë

Kështu Conte ka përfunduar në orbitën Milan, në rast të një ndarjeje të mundshme nga Stefano Pioli por në të njëjtën kohë edhe në stolat e Interit, Juventusit dhe Romës. Askush nuk është vërtet i sigurt për konfirmimin: për Simone Inzaghin shumë do të varet nga kualifikimi në Champions League. Bianconerët, me proceset ende në lojë, mund të vendosin t’ia rinisin nga e para me një drejtues të ri, duke e braktisur Massimiliano Allegrin. Nga ana tjetër, gialorosët duhet të kuptojnë nëse José Mourinho do të vendosë të qëndrojë në kryeqytet. Një lamtumirë prej tij do ta shtynte pronësinë e klubit të përqendrohej mbi një teknik në lartësinë e tij, ja pra pse emri i Contes është edhe në fletoren e Romës.

You might also like